Українська література - шкільні твори - 2022

Світ дитинства в оповіданні Є. Гуцала «Олень-август»

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Чому відбувається так, що дорослі та діти не розуміють один одного? Два різних світи? Два різних світосприйняття? Є. Гуцало в оповіданні «Олень-Август» спробував дати свою відповідь на це складне питання. Можна не погодитися з письменником, але, на мою думку, доля правди в його словах все ж таки є.

Герой оповідання — школяр Женя, який, подорожуючи після школи, побачив зйомку художнього фільму. Побачене розчарувало хлопчика. Він звик до того, що фільми — це пригоди, стрілянина, несподівані зустрічі. А тут прості люди, якісь черги — незрозуміло що. Крім того, Женя не відразу зрозумів, хто є головним. На його погляд, керував процесом оператор, який переміщався разом із камерою на спеціальному візку. Хлопчик не міг уявити, що головним виявиться режисер на прізвище Альтов.

Режисеру не сподобалося, що хлопець підійшов надто близько і заважає процесу зйомки. Спочатку він розсердився на розумника, який посмів заважати. Режисер знав, що людям кінострічка сама по собі може бути нецікавою, але інтерес становив процес знімання.

Так відбулося знайомство школяра Жені та режисера Альтова. Не усвідомлюючи своїх душевних поривів, останній запросив хлопця на автомобільну прогулянку. Чомусь він хотів вразити цього школяра, щоб той потім із захопленням розповідав своїм друзям про побачене. Більше того, режисер запропонував Жені знятися у новому фільмі. Режисер і не хотів знімати новий фільм, не було у нього ніяких планів, але тут чомусь він повів себе зовсім як маленький хлопчик. Йому хотілося бути цікавим, щоб усі ним захоплювались. Так часто роблять хлопчики, вихваляючись з-поміж друзів новою іграшкою або чимось іншим.

Режисер почав навіть вигадувати новий сценарій. За його задумом у фільмі «Олень-Август» розповідалося б про золотошукачів, які заблукали в тайзі. їх усіх врятував хлопчик, син одного золото­шукача на ім’я Олень-Август, який потай від дорослих приєднався до експедиції. Справжнє ім’я хлопчика було Август, але дорослі, знаючи його інтерес до оленів, додали до імені другу частину.

Почувши це, Женя відразу уявив себе головним героєм. І тут несподівано йому привиділося багато-багато оленів: «Вони йшли між високих похмурих дерев, поколихуючи гіллястими рогами. Олені ступали повільно, і очі в них були замріяні, як у людей». Мабуть, в цей момент такі ж замріяні очі були в самого Жені. Вражений видінням, хлопчик відразу спитав у Альтова, чи не побачив і він оленів.

Режисер відчув себе роздратованим. Ще мить тому він хотів зробити цьому школяреві приємне, але тепер відчував тільки роздратування. Чому?

На мій погляд, дорослий зрозумів, наскільки обдарованим був цей маленький хлопчик. Він звик ставитися до кіномистецтва як до ремесла, що приносить прибуток. Альтов згасив у собі той вогник уяви, який тільки розгорався в душі Жені. Це була звичайнісінька заздрість: «Він уже й зараз бачить світ інакше, ніж інші, для нього по пустиреві ходять олені...».

Я не знаю, який життєвий шлях обере для себе Женя. Але думаю, що він ніколи не стане таким, як Альтов. Справжні митці схожі на дітей. Вони фантазують, створюють щось нове. Кожна звичайнісінька річ здається їм надзвичайною. Такою ж силою уяви володіють і діти. Можливо, саме тому не всі дорослі розуміють дітей.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.