Українська література - шкільні твори - 2022

Гостре засудження бездушності, черствості, жорстокості в оповіданні Є. Гуцала «Лось»

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Варіант 1

Мені дуже сподобалося оповідання Євгена Гуцала «Лось». Твір починається з того, що лось прокинувся від якоїсь не ясної тривоги, яка увесь час збільшувалася. І в читача теж з’являється тривога.

Лось постає справжнім красенем із широкими грудьми, з величними рогами, які нагадували кущ. Лось прямував до замерзлої річки, аби напитися. Але коли він підійшов до ополонки, лід проломився, лось опинився у воді. Боротьба лося за життя викликає захоплення. Його спроби вирватися з крижаного полону тривають до останньої краплини сил. Ось тут і допомогли двоє хлопчаків, які прорубали лосю дорогу до берега. Але не встиглось вийти на берег, як пролунав постріл. Лось упав, він був убитий.

Мені надзвичайно жаль красивого й могутнього звіра. Він міг би ще довго жити у заповіднику, радіти життю й прикрашати собою ліс. Вбивцею лося був рідний дядько хлопців, Шпичак. В описі Шпичака автор показав своє негативне ставлення до нього. Маленькі діти виявилися справжніми людьми, а доросла людина — жадібною, жорстокою й бездушною істотою.

В оповіданні трохи заспокоює те, що Шпичак буде покараний, адже діти поїхали до охорони, щоб про все розповісти.

Варіант 2

Який цікавий і різноманітний світ тварин. Звички, умови існування дуже відрізняються від наших. Але людина відіграє важливу роль у житті звірів і птахів.

Саме про це розповідає Євген Гуцало воповіданні «Лось». Він ніжно і зворушливо описує красу лісу, що навесні пробуджується від довгого сну. Серед цих віковічних дібров живе лось, привезений до заповідника з тайги. Він вже «звик до людей і до того, що його підгодовують», навчився їм довіряти.

Коли лось потрапив у біду — провалився під кригу біля ополонки, де хотів напитися, - йому на допомогу прийшли два маленькі хлопчики. Не рахуючись із небезпекою, незважаючи на страх перед цією велетенською твариною, вони кинулись рятувати її. Хлопці здогадалися прорубати кригу від ополонки до берега, щоб звільнити шлях лосю. Завдяки їх рішучостіі кмітливості він вибрався з води.

Як раділи діти! Тому так жахливо було спостерігати, як наступної миті лось був застрелений їх рідним дядьком. Той довго сидів у засідці, спостерігаючи за звіром. Він не тільки не кинувся на допомогу, але й чекав, коли його затягне під лід. Але не дочекався, бо «лось виявився дужий і життєлюбний, а діти — вперті й невідступні…» І Шпичак убив тварину на очах у дітей, а щоб вони не донесли на нього охороні заповідника, обіцяв наділити м’ясом і подарувати роги.

Бездушність та жорстокість цієї людини просто вражають. Та хлопці все ж кинулись розповісти про цю подію, і я дуже сподіваюсь, що Шпичака буде суворо покарано, щоб він запам’ятав цей урок на все життя.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.