Українська література - шкільні твори - 2022

Возвеличення гуманного ставлення до природи в оповіданні Є. Гуцала «Лось»

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Варіант 1

В оповіданні Є. Гуцала «Лось» автор із великою любов’ю пише про природу, про тварин. Зображаючи трагедію лося, автор все ж таки показує і гуманних людей, які піклуються про своїх менших братів. Лось раніше жив у тайзі, а тепер — у заповіднику. Він вже звик до людей, а люди полюбили його. Територія заповідника охороняється і звірів там підгодовують.

Часто мисливці рятують від загибелі одних тварин від інших. Автор наводить приклад переслідування лося вовчою зграєю. Вірогідно, лось став би їх здобиччю, але на допомогу прийшли люди. Вони почули погоню і, пропустивши повз себе загнаного лося, зняли стрілянину, яка налякала вовків.

У самому заповіднику ліс доглянутий людьми. Він дуже подобається звірам. У ньому є все, що їм потрібно: і ялинник, і березовий ліс, і галявини, вкриті запашними квітами. В заповіднику живуть вовки, лисиці, зайці та інші тварини.

Вразив мене в оповіданні вчинок дітей, які прийшли на допомогу лосю. Вони навіть не побоялися, що можуть провалитися під лід швидкої річки. Вбивство лося настільки приголомшило дітей, що, незважаючи на родинний зв’язок із убивцею і на обіцянку отримати роги лося, вони не змогли пробачити цього Шпичаку й поїхали розповісти про його вчинок охороні заповідника.

Варіант 2

Євген Гуцало — відомий український письменник. В його творах зображені реальні події та герої. Найбільше мені подобається оповідання цього автора «Лось». В ньому розповідається про життя диких тварин у заповіднику. Головний герой оповідання — «старий самець» лось. Він вже давно живе поряд з людьми і звик до них і до того, що його підгодовують. Це сильний звір, досвідчений, із почуттям власної гідності.


Не раз люди рятували йому життя. Якось восени лося почала переслідувати вовча зграя. Він прикладав вже останні зусилля, щоб врятуватися від смерті. На допомогу прийшли мисливці: «Почули погоню, посхоплювались і, пропустивши мимо себе загнаного лося, зняли безладну стрілянину по вовчій зграї…»

Але цієї весни лось потрапив у гіршу пастку. Йдучи по річці, щоб напитися води, біля ополонки він провалився під кригу. Намагаючись вибратися, лось пошкодив ноги і майже зовсім вибився з сил. На щастя, його побачили двоє хлопчиків, що приїхали до лісу по хмиз. Негаючи часу, вони одразу кинулися на допомогу — прорубати дорогу від ополонкидо берега. Їх рішучості та кмітливості можна позаздрити! Завдяки діям хлопців лося було врятовано.

Твір Є. Гуцала вчить нас любити природу, берегти її, допомагати тим, хто потрапив у біду. Ми повинні пам’ятати, що тварини - це наші менші брати, і від людей залежить, як вони будуть жити.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.