Українська література - шкільні твори - 2022

ЄДНІСТЬ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ У ТВОРІ Є. ГУЦАЛА «ЛОСЬ»

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Варіант 1

В оповіданні Є. Гуцала «Лось» майстерно змальовано єдність людей із природою. Заповідник — це той куточок землі, де природи ще не торкнулася цивілізація, тварини живуть на волі, їх охороняють і підгодовують у складні періоди року. Річка, яка тече через ліс, однаково служить і людям, і тваринам. На одному березі стоїть село, там живуть люди, на іншому боці — заповідник, там живуть птахи та звірі.


Надзвичайно поетично описує автор ту місцевість, по якій біжить лось. Змальовує автор і ялинник, і байрак, і примарно-тьмяне світло від стовбурів беріз.

Галява, на якій полюбляв бувати лось, навесні першою вкривалася квітами та високою, густою травою. У цій траві любив відпочивати лось.

Отже, заповідник, який був створений людськими руками, надзвичайно подобався звірам. Люди змогли пройнятися потребами, вподобаннями тварин і створити для них затишну домівку-заповідник. Звірі увесь час відчувають близькість людей, але це їх не лякає. Вони звикли до людей і знають, що ті не зроблять їм нічого поганого. Це говорить про те, що жити в гармонії з природою можливо, і тоді всім буде добре.

Варіант 2

Людина — невід’ємна частка природи, така ж її дитина, як і звірі, птахи, рослини, комахи. На жаль, не всі це пам’ятають і розуміють, що між нами і навколишнім світом існують нерозривні зв’язки.

Приклад справжньої єдності людини і природи приводить Євген Гуцало у творі «Лось». Його герої - два хлопчики, що живуть у селі поряд із заповідником. Вони приїхали в ліс за хмизом, але зупинилися, зворушені красою, яка розкинулась перед ними: «Вони охопили зором ріку, і їхні лиця ще більше пом’якшали од навколишнього простору, от тієї втікаючої далини…».

Не одразу діти помітили, що вополонці під кригу потрапив лось. Не гаючи часу, вони кинулися на допомогу.Старший брат «був розсудливий та відважний» і зрозумів, що треба прорубати в льоду доріжку до берега, щоб лось зміг вибратись. Незважаючи на страх, на «те, що весняна крига — зрадлива, не зважить і на те, що вони рятівники», хлопці прагнули врятувати тварину. І їм це вдалося!

Але наступної миті лось був убитий з рушниці рідного дядька братів Шпичака. Ця жорстока, бездушна людина не зважила на героїчний вчинок хлопців, бо вона у цій прекрасній, величній тварині бачить лише безліч кілограмів м’яса. Шпичак погрожує братам, щоб ті не розповіли охороні заповідника про його вчинок. Та вони все ж роблять це, бо охорона природи для них - справа честі.

Я вважаю, що життя кожної живої істоти повинно цінитися понад усе, незалежно від того, велика вона чи маленька. А хлопчиків з оповідання Є. Гуцала треба брати за приклад і вчитись у них любові, доброті, милосердю, кмітливості та хоробрості.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.