Українська література - шкільні твори - 2022

Образ Марусі Чурай у романі Ліни Костенко

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна
Чурай Маруся

Ліна Костенко — поетеса і письменниця, яка і сьогодні продовжує радувати нас своїми творами. У її творчому доробку є твори різних літературних жанрів, але найбільше мені сподобався її роман у віршах «Маруся Чурай».

Головна героїня роману — Маруся, звичайна, здавалося б, дівчина з Полтави. Є окремі історичні відомості, що вона дійсно жила у Полтаві у ті часи, які змальовує Ліна Костенко. І авторство деяких українських народних пісень приписують саме їй.

Маруся Чурай мала надзвичайний талант: вона складала та й сама співала пісень. За це її любили у місті та за його межами. Козаки, які воювали з польською шляхтою, вважали Марусю своєю музою:

Що нам було потрібно на війні?

Шаблі, знамена і її пісні.

Та дівчина не зазналася, не запишалася. Вона залишилася щирою і простою. Тож кохання Марусі також було щирим і чистим: вона любила Гриця Бобренка по-справжньому, віддано і беззастережно.  Власне, вони зростали разом і, врешті-решт, закохалися одне в одного. І коли Гриць пішов у похід

… Маруся так його чекала,

Такі літа одна перебула!

Та зрештою, Гриць виявився іншим : «Він народився під такою зіркою, що все в душі двоїлося йому.» Хлопець любив Марусю, але сподобалася йому і багачка Галя, до якої він також почав ходити. Маруся ладна була пробачити коханому все, крім зради. Саме тому вона наважується на самогубство, та так склалися обставини, що зілля, яке приготувала дівчина для себе, випив її коханий. Чи хотіла Маруся його вбити? Я думаю, що ні. Адже вона була занадто доброю, занадто сильно любила Гриця. Їй було боляче через його зраду, але вона б, скоріше, позбавила б життя  себе, ніж його.

Саме у суді ми бачимо, що думають люди про Марусю. Саме тут її рятують козаки, для яких її пісні — це крок до перемоги. Чи радіє Маруся цьому визволенню? Ні. Для неї ніщо не миле без Гриця. Вона розуміє, що повернути нічого не можна, але продовжує сумувати. Звичайно, Маруся відчуває свою провину у тому, що сталося з Грицем. Але я вважаю, що в цьому був винен тільки він сам — не треба було закохуватися у двох дівчат. Хоча, можливо, це було навіть і не кохання: перед Грицем стояв вибір: гроші чи кохання. І він сам обрав те, що йому більше до душі.

Образ Марусі Чурай — це образ світлий і чистий. Її ім’я пройшло через віки, залишившись у народній пам’яті не лише завдяки величезному таланту, а й через високі морально-етичні якості, високу духовність  та красиву чисту душу. Світ змінюється, але образ Марусі залишається актуальним і сьогодні.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.