Українська література - шкільні твори - 2022

Образ Гриця Бобренка у романі Ліни Костенко «Маруся Чурай»

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна
Чурай Маруся

Грицько ж, він міряв не такою міркою.

В житті шукав дорогу не пряму.

Л. Костенко

Ліна Костенко — визначна поетеса сучасності. Її твори і сьогодні актуальні, вони хвилюють наші душі. Найбільше мене вразив роман Ліни Костенко «Маруся Чурай».

Події, які змальовано у романі, відбуваються у ті часи, коли  українська земля раз за разом боронилася від польської шляхти.  Але у романі немає описів історичних подій — вони, скоріше, являються тлом для зображення кохання двох молодих людей — Марусі Чурай та Гриця Бобренка.

Маруся та Гриць знали один одного з дитинства. Вони разом зростали і, врешті-решт, закохалися один в одного. Гриць пішов до війська, Маруся залишилася його чекати:

Нікому не руки не шлюбувала,

Ані на кого й оком не вела.

Та не так сталося, як бажалося. Повернувшись, Гриць ніби й не розлюбив Марусю, але накинув оком і на Галю — доньку заможних батьків. То начебто і любив хлопець Марусю, але все одно її зрадив:

Від того кидавсь берега то того.

Любив достаток і любив пісні.

Таким чином, душа Гриця наче роздвоїлася. Він так і не зміг обрати, з ким же він хоче залишитися. На мою думку, найбільша його помилка була в тому, що він морочив голову обом дівчатам. Навіть якщо б хлопець обрав Галю і сказав би про це Марусі — це був би більш гідний вчинок ніж те, як він поводився.

Маруся на мала на меті труїти Гриця — він загинув саме через свою невизначеність, через блукання від однієї дівчини до іншої. Мені здається, Ліна Костенко в образі Гриця і в змалюванні того, що з ним врешті-решт сталося, хоче застерегти від подібних вчинків. Адже в житті завжди доводиться обирати. Інакше просто не може бути — треба бути чесним самим з собою.

Я не вважаю, що Гриць був негативним персонажем. Він просто заплутався і не зміг визначитися. Хоча якщо подумати, між чим він обирав, це примушує замислитися. Дійсно, Гриць був не пара Марусі з її глибоким духовним світом. Гриць обирав між коханням, піснями, душею, врешті-решт, та багатством. Хіба це можна взагалі порівнювати?! Тож, на мою думку, Грицеві дісталося по заслугам.

Що до сьогодення, то хочу сказати, що людей, схожих на Гриця, стає все більше. Часто перед ними навіть не стоїть вибір: кохання, припустимо, чи матеріальні блага — відповідь однозначна — багатство. Сьогодні не дивина — шлюби, які укладені через гроші, через матеріальну вигоду. Все менше людей, які вірять у дива, у кохання, у чистоту стосунків. На жаль, правда нашого часу саме така…  На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.