Українська література - шкільні твори - 2024

Мої враження від роману «Маруся Чурай» Ліни Костенко

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна
Чурай Маруся

Роман у віршах «Маруся Чурай» Ліни Костенко — один з найвизначніших творів письменниці. У , на тлі боротьби між українським народом і польською шляхтою, розгортається кохання Марусі Чурай та Гриця Бобренка.

Маруся Чурай — не просто чарівна українська дівчина, це ще й талановита поетеса та співачка: вона складає та співає українські пісні. Є певні історичні відомості про те, що у Полтаві дійсно жила така собі Маруся Чурай, і деякі українські народні пісні вважаються її авторськими. Марусині пісні піднімали бойовий дух козаків, які йшли на битву, вони пробуджували в них волю до життя, прагнення перемоги. Так ця юна тендітна дівчина зробила свій власний внесок у боротьбу українського козацтва проти польської шляхти. Тобто Маруся була справжньою патріоткою.  І хоробрі воїни-козаки розуміли це, визволяючи її від несправедливого суду…

Мене вразило те, як щиро і беззастережно кохала Маруся Гриця: вона ладна була віддати за нього власне життя. Та

Грицько ж, він міряв не тією міркою.

В житті шукав дорогу не пряму.

Нібито й кохаючи Марусю, він залицявся ще й до Галі — доньки багатія. То що ж було потрібніше хлопцю: гроші чи кохання? Мабуть, він і сам не знав відповіді на це питання. І саме це призвело до його загибелі. На мою думку, хай би навіть Грицько і обрав Галю, та йому, перш за все, слід було визначитися і розповісти все Марусі так, як воно було. Від цього стало б легше і йому самому, і дівчині. І, взагалі, це був би чоловічий вчинок, на відміну від того, як повівся Грицько.  

Саме через роздвоєність Грицькової душі і постраждали всі у романі. Загинув сам хлопець, втратила бажання жити Маруся, горювали обидві матері… на мою думку, трагедія полягає навіть не в зраді, а саме у слабкості хлопця, у його неспроможності до справжніх вчинків, справжніх почуттів… На жаль, у наш час хлопців, схожих на Гриця, стає все більше…

Викликає захват те, що навіть знаючи про вчинок Гриця, Маруся не говорить про нього погано — вона продовжує його кохати, не дивлячись ні на що. Це дійсно велика сила любові, справжня душевна чистота…

Можливо, Ліна Костенко прагнула нам показати, що справжнє кохання не закінчується,  хотіла довести, що тільки у чистій щирій душі може жити талант… Чи то прагнула показати, що талант нерозривно поєднаний з найкращими моральними якостями людини,  що навіть кохання залежить від глибини людської душі — адже є люди, які не вміють кохати. Можливо, тому що душі їхні обміліли?.. Тож багато над чим примушує нас замислитись роман у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай».