Українська література - шкільні твори - 2022

Актуальність роману Ліни Костенко «Маруся Чурай» сьогодні

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна
Чурай Маруся

Ліна Костенко — сучасна письменниця, яку читають представники усіх поколінь. У її творах піднято   проблеми, які є актуальними і зараз. Мені, зокрема, сподобався роман у віршах «Маруся Чурай».

Хоча події, зображені у романі, відбуваються ще у  ХVІІ столітті, та проблеми, які піднімає письменниця, актуальні і сьогодні. На тлі визначних історичних подій — боротьби українців з польською шляхтою — розгортаються основні події роману. Сюжетна лінія одна — кохання Марусі Чурай і Гриця Бобренка. З самого дитинства вони зростали разом, врешті-решт, закохавшись один в одного. Та якщо Маруся любила щиро і віддано, чекала Гриця з походу , «ані на кого й оком не вела», то Гриць не міг визначитися, чого він прагне більше: чистого кохання з Марусею чи багатої нареченої. Так і ходив Гриць і до Галі — доньки багатіїв, і до Марусі — своєї коханої… Чи ж не актуальна зараз проблема? Адже сьогодні молодь зневірилася у справжніх почуттях, вона прагне багатства і матеріальних благ, бажано — зразу і без зайвих зусиль. Тому мораль сьогодні у занепаді, а шлюби через розрахунок вважаються навіть міцнішими, ніж через кохання. Не актуальним зараз є вираз: «З милим рай і в шалаші» — всім хочеться, щоб і «шалаш» був хоча б двоповерховий, і «милий» на іномарці…

Найбільш напруженим місцем у романі є зображення суду над Марусею. Її звинувачують у тому, що вона отруїла Гриця. Але ж зілля дівчина приготувала для себе! Хоча, мені здається, що Маруся все ж таки відчувала свою провину і саме тому не намагалася себе захистити. Саме на суді ми можемо спостерігати, що Маруся залишається самотня — є люди, які її розуміють і підтримують, але їх не так вже багато. Більшість присутніх готові засудити Марусю, визнати її винною. Тут авторка також піднімає одну з актуальних проблем сьогодення — не визнання справжнього таланту, його самотності. Адже, дійсно, по-справжньому талановиті люди часто залишаються на самоті, їх не розуміють оточуючи. Маруся Чурай складала і співала чудові пісні, які надихали козаків, давали їм снагу до життя, до бою. Саме козаки і захистили Марусю на суді, саме завдяки їм не приговорили її до смертної кари.

Але чи змогла б дівчина жити далі, ніби нічого не сталося? Ми бачимо, що Маруся дуже близько до серця прийняла все, що трапилося і навряд чи зможе забути… Душа її залишилася чистою та щирою, і їй важко пережити все те, що відбулося…

Тож Ліна Костенко у романі «Маруся Чурай» піднімає декілька актуальних на сьогоднішній день проблем. Це і становище талановитої особистості у суспільстві, і проблема вибору між моральними і матеріальними благами, і, взагалі, проблема морального занепаду нашого суспільства…  На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.