Українська література - шкільні твори - 2022

«Людські крила» за творчістю Ліни Костенко

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Варіант 1

«Людина нібито не літає… А крила має. А крила має!» Ліну Костенко, без сумніву, можна назвати «крилатою» особистістю, яка відстоює право кожного залишатися індивідуальним, неповторним. Попри нелегку долю, вона продовжує сприймати світ у кольорових тонах.

Доля не кожному дарує чарівні крила. Ліна Василівна вірить, що вони зіткані з найліпших чеснот та мрій людини. «Вони, ті крила, не з пуху-пір’я, а з правди, чесноти й довір’я…». І лише той, хто має добрі наміри, здатен злетіти в небо, яке символізує прагнення до досконалості, чистоту думок.

У своєму вірші «Чайка на крижині» поетеса наголошує на тому, що, маючи крила, можна нічого не боятися, бо вони допоможуть врятуватися від усіх негод, підняти у височінь.

Отак і живуть собі поряд окрилені та приземлені люди. Перші готові в будь-яку мить зірватися з місця, виринути із буденної круговерті. Вони, не потребуючи ніяких коштів, несуть свої щирі почуття до інших, намагаючись зробити увесь світ трішки щасливішим.

А приземлені крил не мають. Це люди, які не мріють, мають цинічні помисли та дивляться на все крізь сіру призму побуту. Вони не здатні кохати й жити на повну. Навіть у своєму романі у віршах «Маруся Чурай» Ліна Костенко звертається до цієї проблеми: «…моя любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі.» Коли зустрічаються двоє й мають різні погляди на життя — їхні стосунки приречені на швидкий кінець, оскільки один щомиті хоче злетіти догори, а інший різко тягне униз. Отож, слова про те, що «нерівня душ — це гірше, ніж майна» є напрочуд правдивими.

Але все можна змінити. Ми власноруч створюємо свої крила або знищуємо їх. З кожною доброю справою ми все більше відриваємося від землі. Чим вище ми злетимо, тим більш дріб’язковими й не вартими уваги здаватимуться нам побутові негаразди. Тому що й правда, «крилатим ґрунту не треба.» Тож починайте плекати свої крила просто зараз!

Варіант 2

За деякими творами Ліни Костенко стає повністю очевидним те, що ця практично легендарна українська письменниця була переконана, що кожна людина має крила. Більш того, в одному зі своїх творів вона прямо пише, що людина не літає, ходить по землі, але має крила. З усього цього стає зрозуміло, що функцію крил у людини відіграє душа. Душа людська, уяву людини і розум дійсно можуть допомогти людині відірватися від щоденних побутових питань життя, дозволити їй злетіти високо до небес і роздумувати над найцікавішими і піднесеними питаннями буття.

Звичайно, з твердженням Ліни Костенко про крила людини можна повністю погодитися. Прикладів цьому настільки багато, що перерахувати їх все просто не представляється можливим. Найкраще черпати такі приклади з літератури. Величезна кількість прикладів у літературі, опис людей, які перебували у найскладнішій ситуації, мали проблеми із звичайним забезпеченням своєї життєдіяльності, але все це не заважало людям замислюватися і займатися найбільш великими проблемами буття. Це лише підтверджує тезу про те, що людина — це така істота, яка завжди може мріяти і прагнути до чогось хорошого і світлого, незалежно від того, в яких умовах і обставинах вона знаходиться.

Здавалося б, якщо людина живе в безпросвітній убогості, зобов’язана важко трудитися протягом днів і тижнів, щоб повноцінно прогодувати свою сім’ю, хіба вона може замислюватися про щось високе і духовне? Уявити це собі дуже складно, адже така людина повинна мати на умі лише свою боротьбу за виживання і не замислюватися ні про що високе. Але Ліна Костенко стверджує зворотне, і з нею можна повністю погодитися. Навіть у таких складних умовах людина не стає твариною, у неї залишається щось від Бога. На думку відомої української письменниці, в цьому піднесеному бажанні людині допомагають ті крила, які вона завжди має. Звичайно, ні про яких крилах, як у птаха, і мови бути не може. Людські крила — це уява людина і її високі людські якості, а саме чесність, правдивість, вірність, здатність до важкої праці, щедрість і, звичайно, високий творчий потенціал у обдарованих людей.

Після прочитання деяких творів Ліни Костенко стає очевидним, що людина дійсно має крила. Але вони не покриті пір’ям і не дозволяють людині злетіти, як птиці. Вони лише служать людським механізмом відриву від сірої реальності і піднесення до дивовижних висот своєї уяви і творчості. Крила є у кожної людини.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.