Українська література - шкільні твори - 2021

Образ Марусі Чурай романі Л. Костенко

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна
Чурай Маруся

Твір за однойменним романом Л. Костенко Роман у віршах Ліни Костенко «Маруся Чурай» — це справжній гімн щедрості й моральній красі людської душі, її таланту. Пісні Марусі звучать ще й досі, розповідаючи нам і про козацькі походи, і про українську природу, і про кохання. Ці пісні кликали у бій, лунали біля ставу, чарували на вечорницях. Ті пісні розповідали про незвичайну дівчину, незвичайний талант. Маруся Чурай — дитя любові, адже кохання її батьків подібне до казки:

Звела їх доля, наче в нагороду

За те, що мали незглибимі душі.

Не дивно, шо у таких батьків вродливих, чуйних душею, народилася дівчина, яка своєю вродою та співами, що йшли від самого серця, надихала на подвиги та на кохання. І хоч загинув батько Гордій Чурай у боях, ні мати, ні Маруся не зламалися. До самої смерті закарбувалися в Марусиному серці слова:

— Як не буде,

не скигли, доню, то великий брид.

Здушили сльози — не виходь на люди.

Волить душа — не виявляй на вид. Минали роки, прийшло до Марусі кохання. Покохала вона Гриця так, що її « любов чолом сягала неба». Була вірною і терплячою, щирою і безкорисливою. І складала в цей час пісні, які були схожі на її душу — ніжну та трепетну, тверду та незламну. З піснями цими йшли козаки битися з загарбниками:

Звитяги наші, муки і руїни

безсмертні будуть у її словах.

Вона ж була як голос України,

що клекотів у наших корогвах!

Доля ж не усміхалася їй коханий зрадив. Та зрадив, здається, не тільки Марусю, а самого себе, бо так і не зміг забути щирості цієї дівчини, її незвичайної гідності та чудового співу. Гриць повернувся, повернувся, щоб випити отруєного зілля і вмерти. Але Марусю за це судять і прирікають до страти. В очах же людей, які знають її батьків, які знають її саму, вона не стає злочинницею: Злочинниця, — а так би й зняв би шапку. На смерть іде, — а так би й поклонивсь. Винесла Маруся зі своїх страждань чисту душу, незаплямлену ніяким брудом, залишилась і її пісня, яка’летіла попереду свого автора, пробуджувала у людей почуття гордості за свою Вітчизну, радувала серце. Недарма не дають її стратити, адже Маруся


— справжній голос України, щирий та дзвінкий. Приносить Іван Іскра наказ від самого гетьмана Богдана Хмельницького, який скасовує звинувачення, мотивуючи тим, що таланти не можна вбивати:

…її пісні — як перло многоцінне,

Як дивен скарб серед земних марнот…

Таку співачку покарать на горло,

Та це ж не що, а пісню задушить!

А пісню задушити не можна, та й не треба, бо вона душа народу,

вона — голос народу, вона — талант

народу, вона — моральна краса народу.


І звучить грізний голос, віщуючи: За ті пісні, що їх вона складала, За те страждання, що вона страждала. За батька, що розп’ятий у Варшаві, а не схилив пред ворогом чола — не вистачало б городу Полтаві, щоб і вона ще страчена була! Маруся залишилася жива, проте вмерло її серце. Тільки тоді, коли історія рідної України, яка знаходилася у жахливому стані, ставала перед очима, — у час подорожі з дяком до Києва — співала ця дівчина. Своїм співом вона зачаровує дяка, який не може стримати подиву:

Дишканти чув я, тенори, баси.

А ти співаєш. — душу всю проймає.

Бувають, може, й кращі голоси.

Але такого другого немає

Спів та пісні Марусі Чурай багато століть супроводжують життя українців. Ця дівчина увійшла у безсмертя, завдяки своїй талановитості, своїй непідкупній совісті, своїй моральній красі. її невмирущий дух і зараз живе серед нас, адже пісня, як і талант, не вмирає ніколи!На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.