Українська література - шкільні твори - 2022

Філософське осмислення життя в поезії Ліни Костенко

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Я вибрала долю собісама.

І що зі мною нестанеться —

У мене жодних претензій нема До Долі — моєї обраниці.

Ліна Костенко

«Безсмертним дотиком до душі» стала для менепоезія Ліни Костенко, м’яка, лірична, лаконічна і точна, вимогливо прискіпливаі беззахисно щира. Читаючи й осмислюючи поезію Ліни Василівни, ще разпереконуюся, що саме жінку наділив Господь Бог даром глибоко проникати в сутьбуття, в суть питання про Всесвіт, про вічність і суть людськдго життя. Змістлюдського життя, його наповненість — це вічна філософська тема, що хвилювалапоетесу. Тому так часто в її віршах зустрічаємо філософські роздуми щодо сенсулюдського життя.

Майже кожним своїм віршем Ліна Костенко нагадує нам, що життя — цецінний дарунок, що це велика відповідальність, важка праця мозку і серця, вічнаборотьба добра і зла. Поетеса весь час нагадує, що ми люди, що саме від насзалежить, яким буде світ, що нас оточує, яким буде життя. Вона нагадує кожномупро його неповторність і індивідуальність, про те, що кожний з нас — людина, вінець творіння, і що ми маємо берегти те, що в нас є найкращим:

І не знецінюйте коштовне,

Не загубіться у юрбі,

Непроміняйте неповторне На сто ерзаців у собі!

Людина повинна повсякчас думати про своє життя, тільки тоді вона зможе прожити його гідно: «Єдине, що від нас іще залежить, — принаймні вік прожити, як належить». Людина має все на світі пережити, вповніпрожити свої роки. Адже «кожний фініш — це, по суті, старт». Ніколи не требавпадати у відчай, треба вірити в свої сили. Найвище уміння — почати «спочаткужиття, розуміння, дорогу, себе».

Поезія Ліни Костенко художньо осмислюєзагальнолюдські цінності, примушує задуматись над тим, що залишає по собілюдина; нагадує про день, коли людина має відповісти за своє життя:

Настане день, обтяжений плодами.

Не страшно їм ні слави, ні хули.

Мої суцвіття, биті холодами,

Ви добрузав’язь все-таки дали.

Думки про істинні цінності знаходимо й у вірші«Вже почалось, мабуть, майбутнє». Тут ми читаємо: «Шукайте посмішку Джо-конди, вона ніколи не мине». Ці слова наштовхують на думки про швидкоплинністьлюдського життя, нагадують про справжні вартості, про духовні цінностілюдства.

Поезія Ліни Костенко — це безупинна робота думки в намаганні осягнутивічні теми, що хвилюють людство, мабуть, з самого його зародження.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.