Українська література - шкільні твори - 2022

Близькі мотиви творчості Ліни Костенко і Лесі Українки - питання та відвовіді

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна
Українка Леся

I. Ліна Костенко і Леся Українка — поетеси різних епох, але одного світовідчуття. (Кажуть, що нація може дати тільки одного генія в століття. Ці слова можуть бути правдивими для двох геніальних доньок України — Лесі Українки і Ліни Костенко.

Ці два імені об’єднує любов до рідної землі. Навіть особистий біль, туга і тривога переплітаються в їх творчості з проблемами всієї України. Нерозривна духовна єдність із народом, глибокі національні почуття роблять твори цих двох поетес актуальними для будь-яких епох.)

II. Вічні колізії людського життя…

1. Життєвий вибір Марусі Чурай і Мавки. (Маруся Чурай — дівчина з легенди. Мавка — дівчина із казки. Ці дві героїні мають різні характери. Маруся Чурай ніколи і ні перед ким не хилить голови, а Мавка готова виконувати будь-які забаганки матері Лукаша, та, коли мова йде про кохання і зраду, життєві позиції цих двох героїнь однакові. І Маруся, і Мавка ні в що не ставлять матеріальні статки, багатство кохання для них головне в житті. Зрадити своє почуття — значить знищити свою душу.

Маруся Чурай, дізнавшись про зраду Гриця, говорить:

Спинити Гриця не зробила й спроби.

Ходжу, хитаюсь, як після хвороби.

І хоч би злість яка чи ворожнеча —

Нема нічого. Пустка. Порожнеча.

Лукаш зрадив Мавку, і в її голосі звучить нерозуміння і розпач:

Та що ж мені робить, коли всі зорі Погасли і в вінку, і в серці в мене?

В образах Марусі Чурай і Мавки поетеси показали людей, які ставлять перед собою і перед людьми надзвичайно високу планку, якої не кожен годен досягти.)

2. Життєвий вибір Гриця і Лукаша. (Ці два образи теж мають багато спільного. Вони обидва наділені неординарними рисами, чим привертають до себе увагу. Але в їхніх душах завівся хробак, проїв червоточину, і коли перед ними постав вибір, то і Грицю, і Лукапіу не вистачило характеру піднятися на таку висоту, до якої їх кликали почуття Марусі і Мавки. Статки Галі Вишняківни і Кплини стали спокусою, що обіцяла просте й зрозуміле житгя-буггя.)

3. Спільні мотиви в романі Л. Костенко «Маруся Чурай» і в драмі Л. Українки «Бояриня». (Козачка Маруся і «бояриня» Оксана дуже схожі своєю загостреною національною свідомістю, моральним максималізмом, непримиренністю у ставленні до зради. Вони протистоять спокусам піти на компроміс із власною совістю і життєвими принципами. Гриць зрадив Марусю, а Степан — Україну, бо «сидів-сидів у запічку московськім, поки лилася кров, поки змагання велося за життя там, на Вкраїні…» І ні Маруся, ні Оксана не простили цієї їхньої двоїстості душі.)

III. «Хто хоче знати життя її серця, хай читає її твори». (Ці слова сказані Л. Стари- цькою-Черняхівською на адресу Лесі Українки, але вони справедливі і для Ліни Костенко, їхні твори можуть розповісти про цих двох українських Сапфо більше, ніж усі біографічні довідники і книги про їхнє життя і творчість. Серед поезії цих великих дочок України чимало творів громадянського і політичного характеру. Все створене ними спрямоване тільки на те, щоб зробити людину кращою, а суспільство — справедливішим.)

Варіант 1

"Мистецтво - це людська діяльність, яка полягає в тому, що одна людина певними зовнішніми знаками свідомо передає іншим пережиті нею почуття, а інші люди заражаються цими почуттями і переживають їх". Чим же заражає поетичне мистецтво Ліни Костенко та Лесі Українки? Перш за все щирістю вислову, емоційністю, красою слова. Вражає також різноманітність тем та близькість мотивів у творчості цих двох жінок - великих українських поетес.

Талант і Лесі Українки, і Ліни Костенко розкрився насамперед у високохудожньому звучанні національної ідеї, гарячій любові до рідного краю.

У своїх творах поетеси порушували проблему, що хвилювала митців усіх народів: роль поета у житті суспільства. Читаючи вірші з "Мандрівок серця" Ліни Костенко складається враження, що з одної вершини дивляться на світ обидві поетеси, і моральні виміри і оцінки подій в них дуже подібні.


Я на гору круту камя’ную

Буду камінь важкий підіймать.

І, несучи вагу ту страшную,

Буду пісню веселу співать, -


цей вірш Лесі Українки перегукується не тільки з провідним "Я - жниця поденна", а й з усім уявленням Ліни Костенко про високий обов’язок поезії. "Слово, моя ти єдиная зброє, ми не повинні загинуть обоє", - саме ці слова Лесі Українки взяла Ліна Костенко за епіграф до свого вірша "Біль єдиної зброї", присвятивши себе суворій музі поезії, якій потрібно віддати всю душу без останку і згоріти у власному полум’ї.

У збірці "Неповторність" Ліна Костенко порушує болюче питання сучасності - збереження рідної землі. Для поетеси ліс, немов жива людина ("Цей ліс живий. У нього добрі очі") і рідна сестра. Таким же повнокровним життям живе природа у драмі-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня". Природа тут бере активну участь у розвитку сюжету, допомагає героям у розкритті їх характерів, стосунків, переживань. Вона виступає у творах поетес як найвища краса і гармонія.

Дуже близькі мотиви творчості цих сильних духом, але з такою ніжною і ліричною душею жінок, які за життя зазнали утисків з боку влади. Тільки пере-могли-таки вони.


Ну що ж, нехай,

Я сильна, навіть зла.

Я знаю: слабкість -

Це одна з диверсій,

А я ще в диверсантах не була, -

пише Ліна Костенко. А здалини запитує нас Леся Українка: "Хто вам сказав, що я слабка?"

Я пишаюся тим, що в українській літературі кінця XIX - початку XX століття визначною постаттю була жінка-поетеса Леся Українка, а в літературі сучасній, як доводять літературознавці, такою постаттю є Ліна Костенко. Усім би нам прихилитися до їхньої поезії, серцем відчути вірші, і світ тоді, безумовно, стане добрішим.

Варіант 2

Дві неперевершені зірки на небосхилі української літератури Ліна Костенко та Леся Українка являють собою найвидатніших поетес нашої держави. На перший погляд вони абсолютно різні: починаючи від часу, в який вони творили, закінчуючи життєвими шляхами. Але якщо глибше зануритись у творчість цих надзвичайно талановитих жінок, то можна знайти багато близьких мотивів, що об’єднують їхні творчі доробки.

По-перше, ці волелюбні доньки України завжди цінували й пишалися своєю країною, цікавилися її історичним минулим, переймалися майбутньою долею. Леся Українка хотіла об’єднання та відновлення української держави, у її ранніх творах відчувається вплив Тараса Шевченка, з його рішучими закликами, революційним настроєм та ніжною любов’ю до своєї країни:

«До тебе, Україно, наша бездольная мати,

Струна моя перша озветься.

І буде струна урочисто і тихо лунати,

І пісня від серця поллється»

Зачарована українською красою Ліна Костенко також присвячує вірші своїй неньці, вкладаючи в них усю свою душу та художню майстерність:

«Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, —

оці степи, це небо, ці ліси,

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе як є — дорога, явори,

усе моє, все зветься Україна»

По-друге, цих надзвичайно талановитих жінок об’єднує їхня незламність. «Дочка Прометея» — так називають Лесю Українку, завдяки її силі та стоїцизму. Вона боролася зі хворобою до самого кінця, навіть коли б найсильніший чоловік вже опустив би руки, ця жінка не здалася. Шалена жага до життя пронизує усі її твори та досягає свого апогею у творі «Contra spem spero».

Ліна Костенко також являє собою надзвичайно сильну жінку, адже її найбільша трагедія саме в часі, у якому вона жила. Радянська тоталітарна система не тільки не залишила творчого простору багатьом українським митцям, а й зламала долі більшості з них. Ліна Василівна виявила неабияку силу духу, що помітно відобразилося на її творчості.

По-третє, обидві письменниці приділяли значну увагу темі ролі митця у суспільстві. Леся Українка виклала свої основні думки з приводу цього питання у творі «Давня казка». Авторка відстоює інтереси тих, хто з чистим серцем прагне захистити свій народ, засуджує жадібність та сліпе прагнення до багатства. Проблема поета й суспільства є одною з основних у творі Ліни Костенко «Маруся Чурай». Письменниця стверджує, що слава про обдаровану людину буде жити у віках, показує поета, який віддав свою душу народові.

Підсумовуючи, хочеться сказати, що Леся Українка та Ліна Костенко безперечно є одними з найкращих митців нашої держави, чий внесок в українську літературу неможливо переоцінити.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.