Українська література - шкільні твори - 2020

Неповторний світ поезій Ірини Жиленко

Всі публікації щодо:
Жиленко Ірина

Варіант 1

Дитинство — найкращий час у нашому житті. Це пора відкриттів, мрій, фантазій, чарівних пригод. І хочеться побути в дитинстві якнайдовше. У силах поезії зберегти ці таємничі миті, повертаючи нас до них кожного разу знову й знову. Яскравий світ дитячих мрій виразно постає в творах Ірини Жиленко. Завдяки багатій уяві авторки по столиці літає чарівна казкова Жар-птиця, у буфеті живе гном, а сніг світиться усіма кольорами.

У поезії "Жар-птиця" чарівниця годує прекрасну пташку родзинками й випадково випускає з клітки. Жар-птиця освітлює своєю красою всю столицю, цьому радіють навіть дорослі. Людям подобається казкова незвичайна птиця, що приносить щастя й радість: "Як хороше жити під сонцем Жар-птиці!" І тільки трьохсотлітня ґава, яка себе називала Павою, вважала Жар-птицю "непристойно яскравою", бо заздрила їй. І, як це часто буває в житті, знайшлися ті, що підтримали кульгаву заздрісницю. Уся вороняча орава зчинила люту стрекотняву, вимагаючи, щоб Жар-птицю заховали в клітку. Уже третій день нема дива, що сколихнуло місто, похмурніли обличчя людей. Так легко зруйнувати прекрасне, казку, в яку готові були повірити мешканці столиці. Але ліричний герой запевняє, що все буде гаразд, Жар-птиця просто не пристосована до зими, тому знаходиться на лікуванні, п’є гаряче молоко, клює родзинки, читає "Барвінок" і "Мурзилку". Фінал поезії оптимістичний — попри всі перепони диво знову з’явиться під Новий рік: "І скоро знов злетить вона на злість лихим, кульгавим ґавам, на новорічну радість нам!"

У таємничий мікросвіт домашнього затишку переносить нас віршований твір "Гном у буфеті". У кожної дитини є свої маленькі друзі, невидимі дорослим. Гном живе в буфеті вже кілька століть, він золотить на свята сервізи, любить пити какао, смоктати м’ятні гостинці. Маленький житель дому сварить пустунів, а слухняним дітям дає шоколадки. Він навчився гарних манер у порцелянової маркізи, яка запрошує його на чай. Проходять роки, століття, але гном буде завжди оберігати тепло дому, дитячу казку.

У поезії "Підкова" розповідається, як лірична героїня знайшла підкову, яку загубив Дідусь Мороз. Як відомо, підкова приносить щастя, тож дівчина сказала їй: "Світи тут, на вікні. Щоб все мені збулося!" Але знайшлися ті, хто позаздрив, — сімсот роззяв, що стали під вікном і не хотіли йти: "Вони стояли вперто, день при дні, — зачарувала їх моя підкова…" Тому героїня вирішує купити шубу й вирушити до Лапландії, аби віддати підкову власнику. І сніг, що раніше іскрився й світився то зеленим, то рожевим, то ніжно — фіалковим, одразу став звичним, тихим, рівним. Так звичайна заздрість може перетворити казку на буденність.

Поезії І. Жиленко не просто оповідають про фантастичний світ дитячих мрій, пригод, спогадів. Дивні образи, відтворені з любов’ю на папері, несуть важливі життєві істини. Так, жар-птиця є символом щастя, в яке необхідно вірити, що б не сталося, хто б не заважав. Буфетний гном ніби оберігає наше дитинство від втручання в нього проблем, життєвих негараздів, буденщини й сірості, що часто переповнює доросле життя. Він завжди чекає на нас у буфеті, готовий у будь-який момент нагадати, що дива нікуди не поділися, що казка завжди поряд — слід тільки про неї пам’ятати й іноді зазирати в закутки своєї душі, аби віднайти й пробудити її. Підкова обов’язково коли-небудь зробить свою справу й подарує щастя, адже ті, хто вірять у нього, завжди багато докладають для цього зусиль і завжди отримують результат

Варіант 2

Найкращий час у житті людини — це дитинство, пора чарівних пригод, фантазій, мрій і відкриттів. Кожному з нас хочеться залишатися у дитинстві якнайдовше. Зберегти таємничі миті цього часу, повертатися до них знову і знову допомагає нам чарівний світ поезії Ірини Жиленко, творчість якої — це виразний і яскравий світ дитячих мрій. Завдяки незвичайній фантазії поетеси у її творах світ переливається різними кольорами, у буфеті живе гном, а по місту літає дивовижна Жар-птиця.

У чарівному світі домашнього затишку ми опиняємося завдяки віршу «Гном у буфеті». І це не дивно, адже у будь-якої дитини є свої друзі, яких не бачать дорослі. Гном живе у буфеті багато років, він любить смоктати м’ятні цукерки, пити какао, а на свята він золотить сервізи. Маленький мешканець квартири дає слухняним дітям шоколадки, а пустунів сварить. Гарних манер гном навчився у порцелянової маркізи, яка пригощає його чаєм. Проходять десятиліття, століття, а гном так само оберігає дитячу казку, тепло та затишок дому нашого дитинства.

А у вірші «Підкова» поетеса розповідає про дівчину, що знайшла підкову, яку загубив Дід Мороз. За народними повір’ями, підкова приносить людям щастя, тому дівчина повісила її коло вікна і приказала:

«Світи тут, на вікні.

Щоб все мені збулося!».

Але знайшлося аж сімсот завидників, сімсот роззяв, які стояли під вікном і не хотіли уходити:

«Вони стояли вперто, день при дні, —

зачарувала їх моя підкова».

Тоді героїня вирішує купити собі шубу і відправитися до Лапландії для того, щоб віддати підкову власникові. Одразу ж після цього сніг, який світився і іскрився то ніжно-фіалковим, то рожевим, то зеленим кольором, став рівним, тихим і звичним. Так само звичайна людська заздрість перетворює казку в буденне життя.

Вірші Ірини Жиленко не просто розкривають перед нами фантастичний світ спогадів, дитячих пригод і мрій. Дивні образи, відтворені у її поезіях утверджують важливі життєві істини. Адже Жар-птиця — це символ щастя. І хто б не заважав, що б не сталося, в нього необхідно вірити. Буфетний гном оберігає світ дитинства від втручання в нього сірості і буденщини, від життєвих негараздів і проблем, що переповнюють доросле життя. А підкова коли-небудь обов’язково зробить свою справу і подарує нам щастя, адже ті, хто вірять у нього, завжди докладають для цього багато зусиль і майже завжди отримують результат.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.