Українська література - шкільні твори - 2024

Поетичне слово В. Сосюри в роки Великої Вітчизняної війни

Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Поетичне слово В. Сосюри стало гострою зброєю в боротьбі з ненависним ворогом, стало виявом могутності і нездоланності нашого народу у час великих випробувань. У «Листі до земляків», що у листівках розповсюджувався на окупованій території України, Сосюра писав:

Дорогі земляки! Через снігом завіяні гори хай це слово летить, з вами поруч іде у бою, з вами в лаві лежить, закладає в патронник патрони, йде у колі глухім і ваш сон стереже у гаю.


Цей вірш сприймається як заклик до бою з німецько-фашистськими загарбниками.

У кожному вірші В. Сосюри воєнних літ звучить віра в перемогу, віра в те, що в Україні настане мирне, щасливе життя. У поезії «Ой не шуми, гаю, гаю у печалі…» поет говорить, що знов прилине весна, лунатиме солов’їна пісня, настане мир. А ворог загине, і Україна підведеться, встане після жахливих воєнних днів.

1944 року було написано поезію «Любіть Україну», яка вважається одним із найкращих зразків патріотичної лірики в українській поезії. Кожне слово вірша западає глибоко в душу, торкає найніжніші її струни. Поету вдалося просто і задушевно передати те, що кожен не раз відчував, та не завжди міг висловити словами:

Для нас вона в світі єдина, одна в просторів солодкому чарі…

Вона у зірках, і у вербах вона, і в кожному серця ударі…

Задушевно говорить В. Сосюра про любов до Вітчизни, до рідного краю. Вірш надихав бійців на подвиг, вів до перемоги.

Любіть Україну, як сонце любіть, як вітер, і трави, і води, в годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди!..

Ці слова прозвучали як заклик до боротьби, у них висловлено почуття патріотизму і безмежної синівської любові до Батьківщини.

У роки війни В. Сосюра багато писав. Він мусив вилити в поезію гнів, обурення, прокляття ворогам і водночас ніжну, сповнену мужності любов до воїнів своєї Батьківщини.

В. Сосюра, за словами М. Рильського, «за глибиною чуття — перший