Українська література - шкільні твори - 2023

Поезія «Васильки» - прекрасний твір про любов

Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Тема кохання в усіх народів — від прадавніх часів і до наших днів — постійно актуальна. Адже постійною є потреба людини любити. Володимир Миколайович Сосюра — один із найніжніших і найщиріших співців кохання. Через гуркіт війни, крізь кров і руїну проніс він незайманою свою ніжну душу й оспівав це найпрекрасніше почуття.

Одним із найкращих творів цієї тематики є ніжно-лірична мініатюра «Васильки». Вона має глибокий філософський зміст. Васильки асоціюються в ліричного героя з милими очима коханої:

Васильки у полі, васильки у полі,

І у тебе, мила, васильки з-під вій.

Щастям охоплена душа закоханих, але думка про швидкоплинність життя бентежить ліричного героя:

Одсіяють роки, мов хмарки над нами, і ось так же в полі будуть двоє йти, але нас не буде. Може, ми квітками, може, васильками станем — я і ти.

Цікаво простежити, як виникає ланцюжок асоціацій, що починається і закінчується образом васильків: васильки — схожі на них очі милої — думка про смерть, викликана образом швидкоплинного цвітіння. Васильки — думка про нездоланність життя. Васильки — символ вічно живого кохання. Людина смертна, а людство — безсмертне, і вічно житиме в ньому почуття кохання.

Цікава композиція поезії. Які різні думки передано в ній. У першій строфі — світла, в другій — похмура (думка про смерть). Ліричний герой охоплений протиборством цих думок, шукає виходу. І знаходить. Третя думка — • це філософське утвердження нетлінності всього доброго, світлого, що залишає людина по собі на землі.

Так же буде поле, як тепер, синіти, і хмарки летіти в невідомий час, і другий, далекий, сповнений привіту, з рідними очима порівняє нас.

Прекрасний твір про любов — поезія «Васильки». У ній яскраво проявилися основні риси поетичної спадщини поета — щирість, задушевність, емоційно наснажена образність. Цей вірш нікого не залишає байдужим.