Українська література - шкільні твори - 2024
«Світ по-новому відкривати, поете, обов’язок твій!» за творчістю Максима Рильського
Всі публікації щодо:
Рильський Максим
Поетична творчість відомого українського поета Максима Рильського — це справжній літопис сучасної України. М. Рильський належав до тих талановитих митців, у творах яких гармонійно поєдналися розум і почуття, філософія і лірика, інтимні зізнання і громадянські теми. Творча спадщина видатного поета вражає безліччю образів та епітетів, якими М. Рильський відкликався на все, що відбувалося в тогочасному житті. У своїх віршах поет вміло поєднував творчість і ремесло, розрахунок і натхнення, «троянди й виноград».
Любов до Батьківщини і громадська відповідальність виплекала з серця поета один з найяскравіших його віршів, присвячених Україні — вірш «Слово про рідну матір»:
«Хто наше злото-серебро
Плугами кривди переоре».
Головним у таланті М. Рильського була поезія повсякденності. Він відкривав її в красі природи, служінні Батьківщині, дружбі і праці. Проживши довге і яскраве життя, митець у своєму поетичному слові зміг утілити поривчастість та максималізм молодості, роздуми та тривоги зрілості, велику мудрість старості:
«Хай старість чеше сивину лукаво,
А для людини, як вона людина,
Як має серце, для людей відкрите,
Само страждання в щастя виростає».
М. Рильський умів передавати відчуття насолоди від звичайних речей і відгукувався на всі прояви оточуючого життя:
«Вже червоніють помідори,
І ходить осінь по траві,
Яке ще там у біса горе,
Коли серця у нас живі?»
Поета переповнювала любов до світу. Хоча він не був романтиком і ніколи не дивився на життя через рожеві окуляри, але йому було властиве захоплення тим дивом, яким для багатьох українців було буденне життя народу у його непомітній величі, захоплення людьми, Україною, круговертю у природі та світом:
«Як не любити зими сніжно-синьої
На Україні моїй».
Перераховуючи усе, що він любить, М. Рильський давав читачам ознаки щирої, працьовитої і чистої душі. Хоча він і не будував повітряних замків, але його поетичні твори ніяк не назвеш «заземленими», «непоетичними»: то якась стежина веде юнака у невідоме, то хтось співає про кохання, то хтось грає Вальс Шопена.
Але найбільш повно душа М. Рильського розкривається у його поетичних творах про рідну мову:
«Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде».
Щира любов до Батьківщини, невтомна праця, високі ідеали зробили Максима Рильського одним з найвидатніших українських поетів. А його творче кредо просто і точно висловлене у зверненні митця до братів по ремеслу:
«Свій парус ладячи крилатий,
Пливти без компаса не смій!..
Світ по-новому відкривати,
Поете, обов’язок твій!»