Українська література - шкільні твори - 2024

Образ ліричного героя Максима Рильського

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Ліричною сповіддю молодої душі стала збірка молодого поета «Під осінніми зорями». Провідними мотивами в цих віршах стає щирість, закоханість у життя, надія молодості на добро і щастя:

Глибшає далеч. Річка синіє.

Річка синіє, зітхає, сміється…

Де вас подіти, зелені надії?

Вас так багато — серце порветься!

Багато віршів із збірки стали шедеврами пейзажно-психологічної лірики. Серед них — «На білу гречку впали роси», «Молюсь і вірю», «Весною ми їздили в поле…» та ін.

Пізніше поезія Рильського позначається борінням світлих і темних барв. Його герой, то радіє життю, вирваному з неласкавої дійсності («Грім одгримів…», «На вулицях вода синіє…» та ін.), то відчуває тривогу, викликану великим історичним поворотом («Ми одпливали в каламутну даль…»), має тужливі передчуття («Як тепла свічка, вечір догора…»).

Для героя Рильського не стоїть у цей час питання: «Любить чи не любити те, що навколо нас, що в нас самих росте, що творить пас, що творимо самі ми». Його герой — інтелігент з інтенсивним внутрішнім життям, з доброзичливим характером, який прагне до гармонії з навколишнім світом. Разом з тим він не схильний замовчувати диссонанси реального життя, у тому числі й душевні негаразди («Умерли всі…», «Ти зацілована, запльована…», «Як тінь, як пес, холодна самота…»).

На фоні природи відбувається більшість переживань ліричного героя Рильського. Зміни пір року — значні для нього події: тут і сповнена надій весна («Гнуться клени…») і пишне літо («Як соковито й повно…»), й дорідна осінь з «її прозорістю думок» («Запахла осінь…»).