Українська література - шкільні твори - 2022

Рання творчість Максима Рильського

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

М. Рильський в українській поезії посідає одне з перших місць після І. Франка і Лесі Українки. Перу поета належать праці з фольклористики, мистецтвознавства, мовознавства (лексикографії та стилістики української мови), історії перекладу, переважно трьох літератур: російської, польської, французької, які він досконало знав і любив.

Перша збірка юного поета «На білих островах» (1910) була книжкою початківця, який майстерно володів і віршем, і словом. Це було наслідування громадянських мотивів і роздуми про майбутнє.

Збірка «Під осінніми зорями» (1918) опублікована майже одночасно з поемам «Царівна», «На узліссі», драматичному малюнку «Бенкет», — і разом з ними становить ліричну сповідь молодої душі та роздуми про місце поета в часи соціальних змін і втрат.

Сформульованого неокласицизму тут ще не помітно, але є впевнена орієнтація на інтимно-довірливий, рвучкий і разом з тим «прозорий» психологічний ліризм.

У другій книжці лірики М. Рильський виступає вже сформованим поетом імпресіоністичного й водночас лаконічно-мальовничого вірша з трепетним психологічним підтекстом. Для тогочасної української поезії це було свіже й цікаве слово.

У збірці «Під осінніми зорями» було багато віршів, які стали шедеврами української пейзажної і психологічної лірики. Серед них — такі зразки, як «на білу гречку впали роси…», «Весною ми їздили в поле», «Зелені тіні», «Вже червоніють помідори» та ін.

У вірші «О моя тривого невгасима» звучать мотиви гіркого невдоволення поета самим собою, болісного пошуку ідеалів.

І як філософська реакція на все це, як спроби рятівного виходу з душевних смут — поривання до цілющої об’єктивності природи («Люби природу не як символ…»), що переконливо нагадує про марноту самотності.

Культура, мистецтво, краса, мрія, наснаженість поетичної уяви — найголовніші цінності світогляду молодого М. Рильського.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.