Українська література - шкільні твори - 2024

У злагоді з природою (за творчістю М. Рильського)

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

I. Відносини людини і природи. (Серед українських поетів М. Рильський присвятив темі природи чи не найбільше уваги. Автор «Троянд і винограду» справедливо вважається великим майстром пейзажної лірики, в якій завжди промовляє людська душа, а живий навколишній світ зображено з сердечною шанобою і закоханістю. Природа, її гармонійна краса і щедрість присутні певною мірою і в любовній, філософській, громадянській ліриці, в нарисах і оповіданнях. Про роль природи в розвитку літератури та мистецтва поет висловив в наукових статтях «Природа і література», «Про людину, для людини». М. Рильський з дитинства милувався природою, прагнув збагнути її таємниці. Саме ці враження дитинства та юності запали в серце поета й сформували напрям його ранніх літературних творів. Перша збірка п’ятнадцятирічного поета — «На білих островах» (1910).)

II. Любовна лірика М. Рильського. (У цих творах природа — не тільки прекрасне місце для зустрічі закоханих, а й психологічний супровід їхніх переживань і настроїв («На білу гречку впали роси», «Яблука доспіли»). Ліричний герой М. Рильського ніколи не вважав себе «царем природи». Він — її талановита дитина, вірний і дбайливий син, а природа — вічне й невичерпне джерело життя і творчості.)

III. Особливості стилю М. Рильського. (У книжках «Під осінніми зорями» (1918), «Крізь бурю й сніг» (1925), «Тринадцята весна» (1926), «Гомін і відгомін» (1929) розширюється коло спостережень поета над природою, різноманітнішими стають взаємини ліричного героя з навколишнім світом. Вона для нього «храм і майстерня». М. Рильський належав до тих великих поетів, які «виробляють щастя».)

IV. Творчість 20-х років. (Поет оспівує нову красу своєї землі («Чотири вірші», «То хмарка набіжить», «Ластівка»). Герої багатьох ліричних портретів М. Рильського — це гуманісти, які наполегливо працюють над вдосконаленням та збереженням природи («Тодось»).

V. Творчість воєнного та післявоєнного періоду. (У дні Великої Вітчизняної війни голос поета ще потужніше пролунав у творах «За рідну землю», «Слово про рідну матір». Провідним гаслом лірики поета післявоєнного періоду стають рядки: «Хвала землі, стократ на честь — людині!» У циклі «Весняні води» поет співає гімн народним селекціонерам («Народним селекціонерам»), зоотехнікам, вченим-тваринникам («Асканія Нова»).

VI. Тема збереження природи. (У багатьох творах М. Рильського звучить заклик підходити до природи розумно і гуманно, бо вона — наш захисник і добрий друг («Ліс», «Розмова з другом», «Карпатські октави», «Тирса і хохітва»). Збірка «Троянди й виноград» відзначена Ленінською премією у 1957 році. Троянди й виноград — улюблені символічні образи М. Рильського. Ці образи відтворюють красу життя українського народу, який живе у злагоді з природою і збагачує її новою, незнаною раніше красою.)