Українська література - шкільні твори - 2024

Мої враження від поезій М. Рильського «Поле чорніє…» та «Яблука доспіли…»

Всі публікації щодо:
Рильський Максим

Максим Рильський мав, як влучно відзначив Леонід Новиченко, «могутнє відчуття повноти життя». Він глибоко любив природу: розпізнавав голоси птахів, знав вдачу риб, милувався квітами. Через усю творчість проніс поет трепетну любов до рідного краю. І це почуття визначило тематику багатьох його творів.

Саме природа рідного краю є головним образом ліричних поезій збірки «Під осінніми зорями». Поезії «Поле чорніє…» та «Яблука доспіли…» вражають яскравими почуттями єдності ліричного героя з рідним краєм. Автор створив живописну картину ранньої весни:

Поле чорніє. Проходять хмари.

Гаптують небо химерною грою.

Пролісків перших блакитні отари…

Поет зумів показати зміни в природі напровесні, створивши мальовничі картини:

Глибшає далеч. Річка синіє.

Річка синіє, зітхає, сміється…

Замилування красою навколишнього світу навіює піднесений настрій, пробуджує в душі ліричного героя надії:

Де вас подіти, зелені надії?

Вас так багато — серце порветься!

Ця поезія сповнює серце радістю, передає відчуття неповторності часу та його вічності. Вона спонукає любити рідну природу.

Лірична мініатюра «Яблука доспіли» — один із чудових зразків любовної лірики Максима Рильського. У поезії все дихає щедрістю благодатної української осені. Поет поєднує багатство яблуневих садів, жовтих осінніх нив і зрілість людських почуттів, у цей час навіть розлука з коханою сприймається як закономірний розвиток життя. Поет проводить паралель між явищами природи і людським життям. Любов і розлука нагадують розквіт і згасання в природі.

І хоча героїв зігріває гаряче, як літнє сонце, кохання, їхні серця тривожить передчуття розлуки. Пейзажна картина осені навіває сумний настрій:

Гей, поля жовтіють, і синіє небо.

Плугатар у полі ледве маячить…

Поцілуй востаннє, обніми востаннє;

Вміє розставатись той, хто вмів любить.

Мені подобається, як майстерно зобразив поет красиве, чисте кохання двох людей. Поезія будить у душі почуття любові й вірності, розкриває силу і красу кохання ліричних героїв, розповідає про їхнє щастя і біль розлуки.