Українська література - шкільні твори - 2022

Володимир Малик: добрий чарівник слова з Лубенщини

Всі публікації щодо:
Малик Володимир

…казки ці не для дива, —

це історія правдива.

Як я чув та як зумів,

так і вам переповів.

Талановитий український поет і письменник Володимир Малик жив і працював на Полтавщині в старовинному місті Лубни. Він був вчителем української мови і літератури. Але найбільше місце у його житті займала літературна творчість, якій він присвячував увесь свій вільний час.

Не випадково, що саме в Лубнах Володимир Малик став цікавитися історичним минулим України і свого народу. Сусіди могли бачити, як часто ночами світилися вікна і час від часу здивовано похитували головами: «А не чарівник, бува, цей вчитель?». А в хаті В. Малика і справді відбувалися чарівні речі — молодий вчитель писав свої казки-легенди. Серед цих творів особливо вирізняється казка «Журавлі-журавлики», в якій автор розповів зворушливу історію української дівчини Наталочки, розповів про те, як колись вона допомогла пораненому журавлику, про те, як потім потрапила у турецький полон, про її поневіряння у неволі і про те, як вдячний журавлик допоміг своїй рятівниці втекти з полону і повернутися на рідну землю.

Під пером В. Малика жило сучасне і оживало минуле. Після казки-легенди «Журавлі-журавлики», яка стала першою книжкою молодого вчителя, вийшли у світ не менш цікаві поетичні твори: «Чарівний перстень» — розповідь про ватажка опришків Олексу Довбуша, «Месник із лісу» — про бунтівника Устима Кармелюка, «Червона троянда» — про відважного хлопчика-партизана, «Микита Кожум’яка» — про легендарного силача.

В. Малик захоплювався історичним минулим рідного народу, знайомився з архівами, вивчав народні легенди, перекази, пісні Центральної України, Галичини, Карпат і Поділля. У своїх творах він воскрешав славетне минуле своєї Батьківщини. В одному з них митець писав:

«Не в химернім диво-царстві,

чужодальній стороні,

не в заморськім володарстві

чув я казки чарівні.

Я ходив по ріднім краю —

по степах та по борах,

по Дніпру та по Дунаю,

по веселих хуторах».

Там поет слухав розповіді крем’яних скель, шелест дніпровських плавнів, гомін весняних гаїв, дзвін гірських джерел, шепіт сторічних дерев, чудові народні пісні. Все це було для В. Малика джерелом для створення неперевершених за своєю красою віршів.

Не менших успіхів В. Малик досягнув і в прозі. Кожен його історичний твір переносить читачів у далеке минуле України, розповідає про мирне хліборобське життя і битви з ворогами, про сподівання і мрії українців, розкриває картини їхнього життя.

Між сучасними читачами і героями творів В. Малика пролягають століття. Та саме завдяки творам талановитого вчителя з Лубни з пам’яті нащадків ніколи не зітреться мужня боротьба наших предків за свободу рідної землі, їхня доблесть, відвага і гідність.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.