Українська література — шкільні твори - 2022

Тема поезії «Астролог» Юрія Андруховича

Всі публікації щодо:
Андрухович Юрій

Тема поезії «Астролог» — неординарна особистість у навколишньому світі. Для героя цієї поезії бути астрологом — не просто якась робота чи заняття, а спосіб життя: «У нього палка потреба,/ У нього жадання слізне:/ окраєць нічного неба/ піймати у фокус лінзи…».

У рядках «Бо він живе на горищі,/а там сутерени вищі:/
у сутінках — мерехтіння/ і сонце межує з тінню» автор показує нам локус горища як місце дії, ці рядки побудовані на грі понять — горище і сутерен (підвал, підземелля), цим автор показує двоїстість міста, його висоту і низькість водночас. «У сутінках мерехтіння/ і сонце межує з тінню» — постійний рух, мінливість міста.

Ліричний герой поезії показаний як людина творча, мабуть, він дивак для довколишніх «Він дивиться тільки вгору,/ і небо лоскочуть вії», але він має внутрішню свободу, хоча земні спокуси йому видно з горища, «коли в полудневу пору/ від кухні смаженим віє».

«Над містом літають птахи,/ а поруч із ними «ахи»,/ коли роззявляють на площі/ голодні роти бідолахи» можна потрактовувати двоїсто: по-перше, птах, як символ долі, приреченості людей «роззявляти роти на площі» через конфлікт з містом; по-друге, птах, як літак, тобто технічний прогрес, технократизація і у той же час «голодні бідолахи» як невід’ємний атрибут будь-якого міста незалежно від розвитку цивілізації.

Авторський неологізм стосовно землі, яка «собі пілігримить», вказує на час, що минає, і життя людини в часі — коротка мить, «а в місті вічність минає/ не так, як він загадає…» Повторений двічі останній рядок — «Забуду святі мороки» — лише підтверджує думку, що бути творчою особистістю — це пережити злети й падіння, відчай і натхнення, та кожен обирає свій шлях, як це зробив ліричний герой: «…а він живе на горищі/ (там зимно, там вітер свище),/ але насправді з горища/ небесна ковбаня ближча».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.