Українська література - шкільні твори - 2023

Найцікавіша пригода героя повісті А. Дімарова «Блакитна дитина»

Всі публікації щодо:
Дімаров Анатолій

Час, про який йде мова у повісті А. Дімарова «Блакитна дитина» — це дуже складний період історії нашого народу від кінця двадцятих років минулого століття до 1941 року — початку Великої Вітчизняної війни. Дух цієї епохи, образ часу, власне дитинство та юність письменника, які припали саме на цей період — усе це висвітлено у повісті.

Головний герой твору — хлопчик за ім’ям Толик. Це невгамовний вигадник і пустун. Він увесь час потрапляв у неймовірні пригоди: то брав у рота жабенят, то залазив у чужий сад. Не всі витівки цього шибеника були такими вже безвинними. Досить згадати стрілянину у молодшого брата з рогатки чи яму, викопану Толиком, у яку потрапив дядько Матвій і через це ледве не переламав собі ребра. Таких пригод трапляється з хлопцем дуже багато і достатньо важки пригадати найцікавішу з них, адже кожна витівка Толика була неповторна і відчайдушна. Як писав про витівки свого героя сам автор — «нечиста сила їх не бере, і Божа сила не б’є, набридли вони, мабуть, і Богу, і чорту гірше, ніж своїм батькам».

Незважаючи на те, що Толик ніколи не був «блакитною дитиною», він ріс активним, надзвичайно чутливим до життя і допитливим. Хлопчик не любив одноманітної роботи, а коли йому було не цікаво, Толик вигадував, що він робить зовсім інше. Завдяки цьому хлопчик перетворював досить важку багатоденну працю на цікаву гру. Тому і не боявся він важкої роботи: носив воду з криниці під лісом, прибирав у хаті, доглядав молодшого брата, бо розумів, що окрім нього допомогти матері нікому. Але це дуже суперечливий образ, бо у Толика було немало й негативних рис — хлопчик розбишакуватий, непослідовний і ледачкуватий.

Деякі витівки Толика приносили немало шкоди і навіть матеріальних збитків і без того бідній матері, яка працювала сільською вчителькою. Він то зрізав ґудзики з її єдиного святкового наряді і програв їх хлопцям, то розвалив камін, граючись з молодшим братом, то зіпсував дорогий костюм, на який мати збирала гроші більше року. І хто знає, що б з Толика виросло, якби не книжки, які заполонили усі думки хлопчика.

Книжка прийшла у бідне життя Толика дуже рано і саме вона змінила усе його життя, саме книга скерувала його живу і бурхливу фантазію у правильне русло. Завдяки безмежній фантазії Толик любив мандрувати далекими країнами, боровся з розбійниками, перемагав зло і захищав добро. Завдяки книгам у хлопця сформувалося вірне уявлення про моральні загальнолюдські цінності. Книга стала для Толика мудрою порадницею та незамінним товаришем і в часи Великої Вітчизняної війни, і у мирному повоєнному житті.

І хоча у дитинстві Толик робив чимало поганих вчинків і помилок, але усвідомлював наслідки своїх витівок і його завжди мучили сумління, завжди він намагався їх виправити і не повторювати. Тому не слід вважати витівки маленького хлопчика злими, та не слід їх брати і за приклад.