Українська література - шкільні твори - 2024

«Я теж стою над урвищем, і по той бік - прожиті мною роки».

Всі публікації щодо:
Дімаров Анатолій
Кисельов Леонід

Огляд життя і творчості А. Дімарова

Письменницький хист А. Дімарова. (Здібний хлопець писав вірші і прозу ще в шкільні роки. Потім була війна, поранення, нові випробування. Служба в армії, робота в газеті. На цей час припадає початок його творчої діяльності, публікація першого твору «Гості з Волині».)

Роки навчання А. Дімарова. (Протягом 1950 — 1951 рр. А. Дімаров навчався в Літературному інституті; у 1951 — 1953 рр. — у Львівському педагогічному інституті; потім з 1953 — 1956 рр. — у Вищій партійній школі в Москві.)

Творчий доробок письменника. (Творча спадщина А. Дімарова складає кілька десятків томів. Важливіші з них: «Зінське щеня», «Містечкові історії», «На коні і під конем». У 1981 році роман «Віть і гнів» був відзначений Державною премією ім. Т. Г. Шевченка.)

Найулюбленіші жанри письменника. (У роки творчої зршості А. Дімаров пише «історії» — сітьські, містечкові, міські. Започатковані були збіркою «Зін- ське щеня» (1969), потім були «Сільські історії» (1987), «Містечкові історії» та «Боги на продаж. Міські історії» (1988).)

Головні мотиви творчості. (Головний мотив — це людина у всьому розмаїтті її стосунків з оточуючим світом. Автор показує своїх героїв у певному поєднанні почуттів і суперечностей, де не можна однозначно знайти відповіді на питання «хто є хто». А. Дімаров спонукає читачів до серйозних роздумів, ці сили змушують людину не забувати про добро, благородство, милосердя.)

Твори для дітей. (Анатолій Дімаров написав захоплюючі книжки для дітей: «Блакитна дитина», «На коні і під конем», «Про хлопчика, який не хотів їсти», «Друга планета» та інші.)

Патріотичне звучання поезій Л. Кисельова

Леонід Кисельов — поет двох слов’янських мов. (Поет був представником двох мов, бо його перші вірші, відверто-сміливі, були написані російською мовою. Але вони несли потужний заряд українських традицій. Пізніше митець пішов творчим шляхом, осяяним сонцем Т. Г. Шевченка. Вважаючи Кобзаря серцем і мудрістю нації, він узяв за основу його ліричний заповіт — підтверджувати власним життям написані рядки.)

Громадянська лірика Л. Кисельова. (Творчість Л. Кисельова вражає проникливим ліризмом і палким патріотизмом, поетичною філософією і рятівною суттю. Його вірші вражають своєю патріотичною силою.)

Перша «спроба пера». (Л. Кисельов почав писати ще в 10 класі, перша добірка його поезій побачила світ у 1963 році в березневому номері журналу «Новьій мир».) Начитаність та широкий кругозір. (Незважаючи на молодий вік, поет вражав усіх широким знанням світової літератури, точних наук — складних правил квантової механіки, кібернетики. Захоплювався стародавнім мистецтвом, мозаїкою та фресками Київської Софії.)

Коротка мить палаючого серця. (Лише 22 роки прожив Л. Кисельов — київський поет, майстер слова з піснею в душі. У 16 років захворів на страшну хворобу — лейкемію. Боротьба за життя тривала довго, але… Свої поезії митець присвятив Україні, вклавши в них і любов, і тривогу, і сподівання.)

6. Посмертні видання молодого лірика. (У квітні 1968 року, за кілька місяців до смерті Л. Кисельова, з’явилася в «Літературній Україні» добірка поезій «Перші акорди». А після смерті поета вийшли дві книжки російською та українською мовами. Перша — в 1970 році «Стихи. Вірші», а друга — в 1979 — «Последняя песня. Остання пісня…».)