Українська література — шкільні твори - 2024

Зображення епохи та система персонажів за романом «Фелікс Австрія» Софії Андрухович

Всі публікації щодо:
Андрухович Софія

«Фелікс Австрія» — це такий собі історично-реалістичний роман, невеликий за обсягом, дещо жіночий і присмачений галицьким побутом, який ніколи не набридає, з неймовірними кулінарними шедеврами, запах яких так і долинає зі сторінок книги. Це до кінця нерозгадане співіснування на одному просторі українців, євреїв, поляків, німців, поміж тим — це передусім роман про людські відносини, про долі двох жінок, які сплелися своїми стовбурами так, що стає незрозуміло, хто вони — друзі, сестри, чи таки пані та служниця і, де проходить ця тонка межа між нормальністю і ненормальністю відносин.

Сторінки роману «Фелікс Австрія» переносять читача в Станіславів (Івано-Франківськ) 1900 року, у незвичний дім панянки — напівпольки, напівнімкені — Аделі і її служниці українки Стефи, які виховувалися разом. Щоб описати цю епоху, Софії Андрухович довелось зануритись в історію Австро-Угорської імперії, зацікавитись династією Габсбургів, тодішнім побутом та духом рідного міста. Письменниця вивчала історичні монографії, спогади та краєзнавчі праці, студіювала кулінарну книгу Осипи Заклинської «Нова кухня вітамінова», а також перечитувала Kurjer Stanisławowski за 1900 рік. Можливо, саме тому читачу роману таки вдається повірити, що він потрапив на панську гостину в дім Аделі Ангер, де чорнокоса українка Стефа подає свої вишукані страви: запечені лини, салату зелену на французький спосіб, трюфелі, зварені на Мадейрі, неаполітанську зупу з пармезаном, паштетики з раків та шодо молочне ванількове.

Мені ближчою по духу є служниця Стефа. Щодо їхніх стосунків з Аделею, то, як на мене, будь-які стосунки будуються на ненормальності. Учасникам відносин це не здається чимось дивним: вони як пазли, котрі доповнюють одне одного. Проте, коли стається якась катастрофа чи криза, людина відразу починає бачити у всьому якусь частинку ненормальності і дивиться з іншої точки зору. Також у творі є хлопчик Фелікс і він, як на мене, більше символ цієї нормальної любові. Він ніби спочатку виникає, як загадкова особа зі сну, а коли про нього починають дбати, любити, він стає нормальною дитиною. Це і є любов, яка робить людей нормальними.