Українська література — шкільні твори - 2021

Міфологічні витоки та їх роль у сагі Марії Матіос «Майже ніколи не навпаки»

Всі публікації щодо:
Матіос Марія

Роман складається з трьох частин: «Чотири-як рідні-брати», «Будьте здорові, тату», «Гойданка життя». За визначенням автора, жанр «Майже ніколи не навпаки» — це сімейна сага в новелах.

У творі Марії Матіос червоною лінією, через всі новели, простягається плетиво містичних знаків та гуцульських звичаїв.

Під час прочитання роману, першим впадає в око насиченість кожної частини «гуцулізмами» та діалектичними словами. Звичайно, М. Матіос розповідає історію гуцульських сімей часів Австро-Угорської монархії, Першої світової війни та першої третини 20 століття. Тому, для передання атмосфери та для створення картини того періоду, вона використовувала найточніші слова.

У сімейній сагі, письменниця моделює ситуації, які мають і міфологічне, і реальне наповнення. Наприклад, в українській культурі значну увагу приділяють триєдності: сонце світле — трисвітле, бог Троян, трійця Сварожичів. У творі, після смерті Дмитрика Чев’юка, братів залишається троє. Але ця єдність та світлість символу «трійки» зникає під впливом гріха та заздрощів.

Також, протягом усієї історії М. Матіос доводить читачеві думку, яка звучить як забобон, що гріх та його спокута-явища матеріальні. Герої роману намагаються зрозуміти за що вони покарані та істинне значення поняття «гріх». Покарання за свої вчинки письменниця приводить у ситуації, коли Дмитрик являється у сні Доці, окутаний вогнем. Його душа обтяжена проступком кохання до заміжньої жінки Петруні:

«Дмитрикові судьба сто років відводити не думала, та мабуть, і не хотіла. Зате муки йому приписала Христові».

Ця зустріч відповідає біблійним уявленням про пекло та грішників, які вічно палають у вогневі.

Об'єднанням двох створених світів та завершенням новели стає персонаж — Маринька-Богодухна. Вона володіє даром, який відсутній у інших персонажів. Героїня стоїть на межі двох потойбіч та страждає від цього.

Отже, М. Матіос побудувала світ українського фольклору, з нотами суспільно-побутових проблем того періоду. За допомогою контрастів, життя-смерті, світлого та темного розкривається філософське значення цього твору.


Валерія ПатюкНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.