Українська література — шкільні твори - 2021

Розгляд феномену зради у творі Олександра Ірванця «Маленька п’єса про зраду»

Всі публікації щодо:
Ірванець Олександр

«Маленька п’єса про зраду» — неоднозначний твір, який не залишить байдужим нікого. Назва праці містить основні поняття про композицію — це невелика за розміром моноп’єса. Центральною темою стає поняття «зрада» та її сутність.

О. Ірванець грає в гру з читачем з самого початку. Основні події відбуваються «сьогодні», у невідомій країні, у невідомому місті. Але у подальшому ми розуміємо, що річ йде про постреволюційну Україну, яка покалічена катастрофою на Чорнобильській АЕС:

"Триває переселення мешканців південних районів Маратарської області до сусідніх Тарамарської та Раматарської областей".

Головна героїня постає перед нами у ролі тотальної жертви, яка була зраджена коханим та з молодої дівчини перетворилась на спотворену каліку, без світлого майбутнього. Через призму телефонної розмови розкривається важка доля персонажу. Звичайно, це викликає жалість до Она. Скривджена зреченням найближчих людей, неможливо запідозрити, що ця людина не та, за яку себе видає.

Драматург протягом всієї п’єси діє на наші почуття та викликає асоціації, пов’язані з нашою країною та людьми, які опинились у полоні обставин. Але так чи це насправді? В кінці стає зрозумілим, що Она лиш грає каліку, насправді вона виконує завдання партії. Героїня твору готова цинічно боротись за мету, яку перед нею поставили.

У цій праці розкривається феномен зради, який розбиває стандартні уявлення про це поняття. Тут йдеться про глобальну невірність власного народу, який постає у ролі маріонеток у запеклій боротьбі. Душі молодих та наповнених життям головних героїв скалічені так само, як країна, яка потерпає від жахів сьогодення. Автор чітко показав, до чого приводить удар в спину від рідних людей. Але дуже важливо не згубити у цій болі себе, свої ідеали та внутрішнє «Я».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.