Українська література — шкільні твори - 2022

Урбаністичний психологічний роман новітнього часу «Фелікс. Австрія» Софії Андрухович

Всі публікації щодо:
Андрухович Софія

«Фелікс. Австрія» — урбаністичний роман з нотами психологічних аспектів та історичних моментів. Автором даної праці є Софія Андрухович, яка отримала премію «Книжка року ВВС» за 2014 рік.

Історія представляється нам від першої особи, а саме молодої дівчини, служниці Стефи. Її противагою стає панночка Адель, з якою вона росла змалку. Саме через призму очей головної героїні ми бачимо містечко Станиславів, яке знаходиться на окраїні Австро-Угорської імперії та його привабливу, але водночас відштовхуючу атмосферу 20 століття.

С. Андрухович втілила історію «хворобливої любові», яка виникла між двома дівчатами. Прив’язаність Стефи до своєї господині, нерозуміння свого статусу — сестри, служанки чи головної суперниці руйнує героїню зсередини. Письменниця виступає у ролі психолога, яка демонструє ілюзії та проблеми, які виникають у житті дівчини через це.

Основою рушійною силою є любов — до Аделі, до доктора Анґера, який врятував їй життя з пожежі, до Фелікса, Йосифа. Розвиток персонажу з кожною сторінкою розкриває внутрішні мотиви вчинків та розуміння її натури. До цього приєднується ще одна деталь — все оповідання це щоденник Стефи Чорненько. Ми проживаємо еволюцію персонажа, що, наприкінці твору, починаємо відчувати прив’язаність до головної героїні.

Деякі критики оцінюють відносини двох дівчат який найяскравіший вияв стокгольмського синдрому. Якась доля правди у цьому є. Служанка залишається поруч з господинею не тільки через любов та прив’язаність, а через нерозуміння як має будуватись її життя без неї. Вона поводить себе як другорядний суб’єкт, котрий існує лише примарами створеного світу.

Відносини Стефи та Аделі можна віддзеркалити у відносинах українців та австрійців того періоду. Майнова нерівність, соціальне становище та нерозуміння, що робити далі не давало змогу вирватись з-під гніту Австрійської імперії.

Підсумовуючи все вище сказане, можна зробити висновок, що С. Андрухович відкрила нам світ відносин двох жінок, які переплелись з дивовижною силою, з таємницями та складнощами. Важливо у потрібний момент відпустити та зрозуміти, що насамперед — ти людина, зі своїми почуттями та життям.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.