Українська література — шкільні твори - 2022

Іван Багряний — політичний діяч і письменник

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Мене захоплюють люди, які не коряться обставинам, не йдуть на компроміси із совістю, живуть за законами добра й справедливості. Саме такою людиною, на мою думку, був Іван Багряний — український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч, романтик і «невиправний мрійник». Він ніколи не втрачав віри в себе, у свої сили, у свій народ, в людину і в добро в її душі.

Іван Павлович Лозов’ягін народився на Полтавщині, зростав у м. Охтирка на Харківщині, закінчив Краснопільську художньо-керамічну школу, навчався в Київському художньому інституті, писав вірші, друкувався в газетах і журналах, був членом спілки МАРС, видавав збірки прозових творів. Здається, життя хлопця з простої родини муляра мало скластися щасливо. Красивий, здоровий, усебічно обдарований, він покладав великі надії на майбутнє, але в країні тоталітаризму такі люди, як Багряний, не могли бути щасливими, адже в задушливій атмосфері неволі їм важко було дихати на повні груди. Ще підлітком він був свідком революційних перетворень, бачив заграви українсько-російської війни, коли Україна стікала кров’ю, намагаючись вибороти свою незалежність; бачив терор більшовиків, смерть дядька, вояка петлюрівської армії, страшну загибель свого дідуся-пасічника, який чимось не догодив північним зайдам. Тисячі патріотів України змушені були покинути рідну землю, але країна не могла емігрувати. У компромісі з Москвою вона вирвала якусь подобу самостійності: власну конституцію, мову, можливість відродження. Неначе передчуваючи страшну неминучість, покоління Багряного намагалося взяти від життя максимум того, що примарна незалежність могла дати. Молодь старалася здобути освіту, стати на ноги, не протестуючи проти примусової організації профспілок, комсомолу, комуністичної партії. Та Москва нищила беззбройну Україну зброєю, тюрмами, депортаціями, голодомором, тотальним геноцидом. Багряний разом із сотнями тисяч українців поїхав у концтабори Далекого Сходу. Він ледве встиг переступити поріг школи літератури, як НКВС перетворило його на зека. Арешт, тортури невинних людей він описав у романі «Сад Гетсиманський», зберігши імена всіх тюремників і багатьох їхніх жертв: партійних і безпартійних, червоноармійців і генералів, керівників заводів і простих робітників, свідомих патріотів і зрусифікованих обивателів.

Із початком Великої Вітчизняної війни Багряний опинився на окупованій території й змушений був емігрувати в Західну Європу. Після перемоги Радянського Союзу над фашистською Німеччиною тисячі енкавеесників почали справжнє полювання на людей, які з тих чи інших причин не хотіли повертатися на Батьківщину. Європейці не розуміли, чому в’язні фашистських таборів, насильно вивезена німцями молодь, біженці не спішать виїхати на рідну землю. Може, вони страшні злочинці й ховаються від правосуддя? І тоді Багряний пише памфлет «Чому я не хочу повертатися до СРСР?» У ньому письменник розкриває справжні причини того, чому багато радянських репатріантів ховаються під чужими іменами і не бажають сказати, хто вони. Багряний розповів європейській спільноті про насильство у Радянському Союзі, про радянські концтабори на Півночі, Далекому Сході, що переповнені ні в чому не винними людьми; про знищення мільйонів українців, про по-звірячому забитого більшовиками 92-літнього дідуся, про колективізацію, голодомор, про розстріли української інтелігенції — цвіту нації, про підлість, жорстокість і цинізм більшовиків, радянської влади, Сталіна та його поплічників, про наругу над священиками й церквою.

Народам, які жили в умовах поваги до людського життя, важко було осягнути масштаби трагедії українців — великого європейського народу. Памфлет І. Багряного став тією бомбою, що висадила в повітря стіну замовчування, стала разючим документом радянської дійсності й свідченням гуманізму автора, який не боявся відкрито говорити про нещастя свого народу.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.