Українська література — шкільні твори - 2024
Психологічна драма на основі біблійної легенди про Каїна й Авеля у повісті Оксани Забужко «Казка про калинову сопілку»
Всі публікації щодо:
Забужко Оксана
Міфологічний твір про вічну боротьбу вищих сил Добра і Зла — основний мотив «Казки про калинову сопілку» Оксани Забужко. Автор змогла через звичайну українську сім’ю передати образи канонічних героїв народного фольклору та втілити біблійну легенду, стару як світ, про Каїна та Авеля.
Головними персонажами стають дві сестри. Старша, на ім’я Ганна, та її повна протилежність, молодша Оленка. Їх конфлікт почався від самого дитинства, коли батьки розділили свою любов до кожної. Ганна-панна була улюбленицею матері, а меншенька стала справжньою татусевою дочкою. Разом з тим, як росли дівчатка, так і проростала у серці Ганни злоба та ненависть до своєї родички.
Від початку твору О. Забужко розкриває непросту натуру старшої сестри. Народилась зі знаком місяця, потім виявилось що вона має дар — бачити те, що не бачать інші. Зростала вона незвичайно красивою, але це все обернулось проти неї — люди заздрили їй, принаймні персонажу так здавалось. Непересічна зовнішність, чарівне уміння — це ті властивості, які характеризували відьму в українському фольклорі. Ганна опинилась у полоні власної злоби та на жаль, не змогла відкрити цю клітку та звільнитись.
Головною проблемою життя героїні стає її молодша сестра. Вона вбачає у ній загрозу та втілення несправедливості. Останньою краплею стає її сватання з парубком, після чого люди почали називати старшу сестру «перестарок». Як вважала Ганна, саме Оленка вкрала у неї право на щастя, тому вона може забрати право на життя.
Кульмінацією твору стає вбивство молодшої сестри, що повторює мотив біблійної розповіді. В кінці кінців, її душа перетворюється на калину, що здавна є знаком краси та молодості. З цього дерева була зроблена сопілка, з якої лунає голос Оленки. Це і стає покаранням для Ганни:
«Щезла бабина дочка — чи втекла, чи так розточилася, чи, може, й досі блукає десь по безвинним місячним ночам».
Душею старшої доньки заволодів Диявол і вона не змогла цьому супротивитись. З самого початку у її серці була темрява, яка обернулась проти рідної людини. Жіноче втілення сумнозвісної історії, з мотивами українського села — справжня магія з вуст О. Забужко.
Валерія Патюк