Українська література — шкільні твори - 2024

Нове осмислення класичної літератури у творі Юрія Андруховича «ShevchenkoisOK»

Всі публікації щодо:
Андрухович Юрій

Поету всіх часів, Тарасу Григоровичу Шевченку, присвячено безліч творів, пісень та фільмів. Його біографія була переписана стільки разів, що інколи губишся, де дійсно правда, а де історична неточність.

Ця постать слугувала символом боротьби за українську культуру, мову та в цілому за народ. Але як змінювались роки, так і змінювалось трактування самої мети творчості Шевченка. У радянські часи він вважався демократом-революціонером, який боровся з кріпацтвом, існуючим у період царського панування. У незалежній Україні поет виступив у ролі борця проти диктаторської Росії.

Переосмислення цього образу продемонстрував Юрій Анрухович у своєму есе «ShevchenkoisOK». Він описав культ Шевченка не з політичної сторони, а, в першу чергу, з творчої. Автор зміг передати всі грані характеру та життя такої великої людини.

Письменник не став ототожнювати Кобзаря з політичною маріонеткою, а нагадав дійсно чому він присвятив своє життя. Відродження мистецтва та свобода слова були головною метою його творчості. Але у зв’язку з політичними ситуаціями, Шевченко став заручником обставин. Як зазначає Ю. Андрухович, видатний поет та художник був «рідкісним щасливцем», що у такий історичний період зміг досягнути таких висот. Автор вважає, що не потрібно розвивати міф, про те, що Тарас Григорович був мучеником і використовувати його праці заради політичного здобутку.

Насамперед, потрібно пам’ятати про духовну складову творчості Шевченка, а не використовувати його день народження як дату для просування своєї позиції. Гучні проповіді на могилі такого видатного борця за свободу виглядають недоречно. Тарас Григорович Шевченко, це письменник та людина творчості, яка пробуджує свідомість свого народу. Але ніяк не закликає до націоналізму та чергової політичної кампанії.


Валерія Патюк