Українська література - шкільні твори - 2022

Поетичний образ Роксолани (за романом П. Загребельного «Роксолана»)

Всі публікації щодо:
Загребельний Павло

І. Роман "Роксолана" - історія боротьби дівчини за свою особистість.

II. Зовнішність та внутрішній світ Роксолани.

1. Портретна характеристика дівчини.

2. Розум та чесний характер.

3. Самотність на чужині.

4. Любов до України, допомога рідному місту.

5. Піклування про турецьких людей (у Стамбулі була збудована мечеть за наказом Роксолани, а також притулок для убогих та лікарня).

III. Роксолана - волелюбна дочка України.


Історична тема посідає одне з провідних місць у творчості письменника П. Загребельного. Але одним із найцікавіших, на мою думку, є його історичний роман «Роксолана». У ньому письменник майстерно зобразив поетичний образ Роксолани — української дівчини, що стала султаншею Османської імперії. Роксолана, Хуррем, Хасекі — все це її імена, під якими її знає світ.

Європейський світ знає чимало жінок-правительок: Катерина Медичі, Марія Стюарт, російська імператриця Єлизавета Петрівна, цариця Катерина II та інші. Але на Єході, в Османській імперії, ніколи до Роксолани не знали султанші. Як же вдалося їй, простій українській дівчині Анастасії Лісовській, доньці священика з Рогатина, стати султаншею могутньої Османської імперії? Чи завдяки лише своїй незвичайній красі? Але ж красивих жінок у гаремі султана Сулейма- на Пишного — як зірок на небі! І всі привабливі, чарівні, яскраві. А сталося це завдяки великому розуму та чесному характеру Насті. Вона була «звичайна нібито лицем, з дитячим, ледь задертим носиком, така зграбна вся, але мужня, зухвала, повна незбагненої чарівності й неймовірного розуму». Так поетично змальовує портрет Роксолани П. Загребельний.

Отже, саме завдяки своїй розсудливості, мужності Роксолана змогла знести всі біди й поневіряння, які випали на її долю. Вона пережила втрату матері, яку схопила татарська орда, розлуку з батьком, якого під час татарського набігу вбили татари, розлуку з рідним краєм. Вона пережила сором на невільницькому ринку у Кафі, де її двічі продавали як рабиню, і, нарешті, появу у гаремі султана Сулеймана Пишного. Потрапивши у гарем, Настя неймовірно тяжко страждала, але намагалася не виявляти своїх почуттів. Щоб не плакати, вона сміялася, співала, танцювала. І цей сміх був її єдиною зброєю. За це її прозвали Хуррем («розвеселена»). «Душа в ній умерла, тіло живе, хоче жити… сподівалася тільки на себе, на свій легкий норов, на добру душу, яка мала тепер поєднати в собі, може, й зло разом з добром.» Чимало було в Насті-Роксолани лютих ворогів, недоброзичливців. Але рятувалася вона від них ясним сміхом, веселими жартами. Своєю незвичайною красою, веселим характером сподобалася вона султанові. Але він зумів оцінити не тільки її чудову зовнішню красу, а й незвичайно великий розум. «Цінив Сулейман у ній істоту мислячу, людину, яка дорівнювала йому впертістю розуму й жадобою знань, а волею і характером, мужністю й обдарованістю душі значно перевершувала». Роксолана стала султаншею, улюбленою дружиною Сулеймана Пишного. Ще в рідному Рогатині вона здобула непогану освіту, а потім постійно поповнювала її читанням мудрих книг, займалася самоосвітою. До її послуг була вся величезна книгозбірня султана. Вона вивчила кілька іноземних мов, була однією з найосвіченіших на той час жінок, відігравала значну роль у політичному житті імперії, стала першою порадницею падишаха. Її влада над Сулейманом усім здавалася незбагненною. їй заздрили, її ненавиділи і мати падишаха, і його раніше улюблені жінки. Та Роксолана все витримала. Мала вона добру душу, але й характер у неї був твердий.

Добре розуміючи, що вона вже ніколи не зможе повернутися в рідний край, Роксолана все робила для того, щоб полегшити долю свого нещасного народу. Вона дала багато золота для відбудови церков у рідному зруйнованому Рогатині, особливо наголошуючи на тому, щоб відбудовані церкви були ще ліпшими, ніж були раніше: з іконами й книгами, з оборонними мурами. Але ім’я своє називати заборонила, сказавши, що перед Богом усі безіменні й грішні. Крім того, збудувала мечеть, притулок для убогих та лікарню у Стамбулі.

Завдяки своєму розуму, добрій душі Роксолана здобула пошану турків. У Стамбулі є великий міський район, названий ім’ям Хасекі — це одне з імен Роксолани. Пишаємося своєю славною землячкою і ми, українці.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.