Українська література - шкільні твори - 2022

Історична основа роману П. Загребельного «Роксолана»

Всі публікації щодо:
Загребельний Павло

Скільки страждань випало на долю українського народу. Століттями плюндрували українські землі вороги, забирали дівчат у гареми, розлучали сім’ї, вбивали старих.

Багато горя зазнала і родина рогатинського пана Гаврила Лісовського, про яку розповів П. Загребельний у романі «Роксолана». «Кара була видно-таки зготована для всього Рогатина, бо не минало й трьох-чотирьох років, як на місто нападали чорні сили, палили його, грабували, вбивали й полонили всіх, хто не встиг порятуватися в лісах…» У один з таких набігів забрали татари матір, яка встигла крикнути: «Дитино моя, рятуйся», — і штовхнула дочку до сажу зі свиньми. Потроху оживала дівчинка, розпач від утрати матері поступово минав. А тут знову лихо. Уночі налетіли татари на Рогатин. П’ятнадцятирічну Настю захопили в полон. «Вона йшла, бездомна сирота, нещасна бранка, продана й проклята, під чужим небом, прочищеним вітрами, безжальним і блідим…»

Надії вмерли, жила у напівмаренні, але у глибині дущі відчувала, що треба жити. «Тому сміїїлась і співала на невольничім ринку у Кафі, і на кадризі Сінам- аіи, і навіть у темних нетрях Бедестана». Потрапивщи до гарему турецького султана Сулеймана, вже за рік вибилася з простих рабинь-одалісок в дружину. Вона була «звичайна нібито лицем, з дитячим, ледь задертим носиком, така зграбна вся.., але мужня, зухвала, повна незбагненної чарівності й неймовірного розуму». Розуміючи неможливість повернення до рідного краю, Роксолана прагнула полегшити долю свого нещасного народу.

Павло Загребельний у романі «Роксолана» відтворив дивовижну долю окремої особи і ціїїого народу. Він показав, як вродлива, мудра, вольова полонянка- украгнка майже сорок років потрясала безмежну Османську імперію і всю Європу.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.