Українська література — шкільні твори - 2023
Синтез національного й загальнолюдського у поезія «Вишиванка», «Молитва» Юрка Іздрика
Всі публікації щодо:
Іздрик Юрко
Творчість Юрія Іздрика є багатогранною. Він виражає загальноприйняті символи в новому постмодерністському осмисленні. Таку картину переосмислення канонічних знаків ми можемо побачити у поезіях «Вишиванка» та «Молитва»
Юрій Іздрик у вірші «Вишиванка» розповідає про своє бачення світу в порівняні з давнім українським вбранням. Нитки, якими створюється унікальний малюнок є сплетінням життя різних людей:
«між схрещених нитей прошито людину
недбалою стьожкою гладдю чи хрестиком».
Адже здавна вишиванка була важливою складовою гардеробу кожного українця. Це є невідчепна частина нашої культури та родинного дерева кожного співвітчизника. Докази, що вишиванка є однією із частин ДНК нашої нації сягають ще археологічних розкопок, у яких знаходили вовняний одяг, який був прикрашений різними кольорами ниток. Кожен стібок означав якесь послання, захист, любов, вірність — без них не відчувалась закінченість і цільність образу. Так і у поезії Ю. Іздрика кожна історія окремої людини доповнює картину нашої нації та становить її складову.
Так само і у поезії «Молитва» поет подав звичний християнський обряд за рятівний жилет людини, яка знаходиться у відчаї. Деякі критики вважають, що цей вірш є словами солдата перед боєм, прототипом якої стала війна на Сході. Цілком можливо, тому що автор є активним громадським діячом та неодноразово допомагав солдатам в ОСС. Передчуття неминучого бою, страх, безвихідність змушує головного героя звертатись до Бога, як до єдиного спасіння. У цій поезії поєднується зворушеність словами віри та невимовне передчуття смерті, яка стоїть у персонажа за спиною. Людина починає розуміти, на що здатна сила слова, сказане у потрібну хвилину.
Автор безперечно зміг поєднати у своїй творчості символи українського колориту з загальнолюдськими ситуаціями та сучасним життям.
Валерія Патюк