Українська література — шкільні твори - 2022

Автобіографічні мотиви в романі І. Багряного «Тигролови»

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Іван Багряний був талановитим письменником і людиною, яка пережила у своєму житті такі неординарні події, що вони стали основою багатьох його творів. Багряному не треба було нічого вигадувати. Пригоди, пережиті ним у 30-ті роки, письменник відтворив у романі «Тигролови».

Революційні події Іван Лозов’ягін сприйняв із зрозумілим захватом. Йому здавалося, що настав час, коли Україна розквітне, і молодий письменник віддавав усі свої сили, усю творчу наснагу на благо Батьківщини. Свій вибір підтвердив і псевдонімом — Багряний! Але дуже скоро зрозумів, що торжество червоної правди обернулося для українців чорною несправедливістю. Молодий, запальний, він не вмів стримувати своїх емоцій ні в житті, ні в творах. У віршах, поемах виразно відчувалась антибільшовицька спрямованість. Пишучи про далекий край (поема «Монголія»), співаючи гімн бунтарству і заперечуючи рабство (поема «Аве Марія»), Іван Багряний думає про Україну, і його аж надто прозорі алюзії не проходять повз увагу органів НКВС. 1931 року, за свідченням самого письменника, спочатку «був підданий совєтською критикою остракізмові як «антисовєтський автор», «куркульський ідеолог», а 1932 року його заарештували за контрреволюційну діяльність.

Арешт, жорстоке катування, неправдивий суд без адвокатів і свідків не перетворили Багряного на залякану жертву, не паралізували його потягу до волі. Слідчі, судді бачили це, і тому за Багряним пильно стежили і до в’язниці, і в ешелоні, який віз засуджених на Далекий Схід. Стежили, та все-таки не догляділи: він утік, вистрибнувши з вагона на ходу.

Усе, що відбувалося з ним після втечі, його мандри в тайзі, зустріч з жителями Зеленого Клину письменник виклав у повному пригод романі «Тигролови». Уже з перших рядків стає зрозуміло, що все пережите головним героєм Григорієм Многогрішним — не вигадка автора. Письменник був у тому «натоптаному вщерть» тисячами невинних жертв «ешелоні смерті», що своїми вагонами-сугло- бами, паротягом-головою був схожий на велетенського дракона.

На одній із станцій виявилося, що найнебезпечніший в’язень утік. У тайзі на нього чекали голод, холод, хижі звірі — але потяг до волі був сильніший за страх. «Сміливі завжди мають щастя», — говорить письменник. І герой твору знаходить його у жителів Зеленого Клину — українських переселенців, які не підкорялися владі ні царя, ні більшовиків. Іван Багряний із власного досвіду знав, що ці мужні, вольові, сильні мисливці-тигролови не боялися давати притулок утікачам. На відміну від інших жителів Далекого Сходу, ні за винагороду, ні через страх не видавали владі тих, хто шукав у них порятунку і захисту. Перебуваючи деякий час серед українських поселенців. Багряний покохав доньку свого рятівника і одружився з нею.

Григорій Многогрішний відтворює долю письменника: він дуже швидко знайшов спільну мову із сім’єю старого Сірка, яка прийняла в’язня, зігріла своїм теплом. Гут він знайшов своє кохання і щастя, не встояв проти чар Наталки Сірківни. Га весь час свого перебування в Зеленому Клину Григорій не забуває, що на нього полює майор НКВС Медвин, який своїм звіриним нюхом відчуває, що така людина, як Григорій Многогрішний, не може загинути в тайзі. Майор вишукує його в Зеленому Клину, винюхує його сліди. І настане день, коли він знайде Григорія. Зустріч ця неминуча, і один з них повинен загинути.

Поквитавшись зі своїм ворогом, Григорій розуміє, що далі залишатися в Зеленому Клину він не може, і разом із Наталкою переходить кордон, залишаючи назавжди і рідних йому людей, і Батьківщину.

Гі, хто добре знав Івана Багряного, у багатьох учинках Григорія Многогрішного бачили характер письменника.

Герой твору, пояснюючи коханій причину розправи з Медвиним, говорить про те, що його засудили на двадцять п’ять років каторги за любов до свого нещасного краю і народу. Внутрішні монологи Григорія про долю Вітчизни, яка «... на колесах позагеттю, розчавлена, розшматована, знеособлена, в корості, в бруді ... розпачі! Голодна!.. Безвихідна!.. Безперспективна!..», вражають глибоким болем.

Серце Григорія крається від вигляду барака, де перебувають дівчата-невіль- ниці, які тільки піснею можуть поскаржитись на свою долю. І звучать під холодним сибірським небом тужливі слова:

Замело й малі сліди Там, де я ступала!..

Мати ж моя, мати ж моя, —

Я ж тепер пропала.

Григорій не засуджує, не картає двох українок, які, щоб вижити, взялися освоювати найдавнішу на землі жіночу професію і переживають муки совісті, тяжкий сором.

Герой твору має свої життєві принципи і завжди вірний їм. Він лицар у поводженні з жінками, відданий і щирий друг.

Звичайно, роман «Тигролови» — не автобіографія письменника. Але багато пригод, що сталися з героєм твору, пережив сам автор, і багато рис характеру Григорія Многогрішного були притаманні Івану Багряному.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.