Українська література — шкільні твори - 2024

Філософський верлібр «Аркан» Василя Герасим’юка про чоловіче призначення в житті та чоловічу дружбу

Всі публікації щодо:
Герасим’юк Василь

На мою думку, «Аркан» Василя Герасим’юка має прочитати кожен юнак на початку свого становлення чоловіком. У цьому верлібрі передана справжня атмосфера чоловічого «Я», навіть з нотами внутрішнього звіря, якого кожен парубок має розбудити у собі.

Аркан — це гуцульський магічний танець, який у 20 років по звичаю має виконати хлопець. Він символізує перехід у доросле життя та готовність до нього. У давні часи, якщо парубок не зміг гідно виконати танець, від нього відвертались усі його друзі та дівчата не звертали на нього увагу.

У зв’язку з місцем народження письменника, багато його поезій присвячені гуцульським обрядам та звичаям. Формування його почерку відбувалось під впливом рідного краю, де часто поєднується вищий світ зі земним. Вірш створений у вигляді звернення до юнака, який ось-ось має виконати цей священний танець.

Образ кола просліджується протягом усього твору, що символізує рух небесних світил. Поезія пронизана духом мужності, чоловічої дружби та витримки, яку має проявити юнак під час танцю. Але, якщо подивитись глибше у сенс тексту, то стає зрозуміло, що річ йдеться про життя чоловіка в цілому, про силу та міцність дружби, яка тримає його протягом усього виконання обряду. Так і насправді, ти маєш бути сильним, щоб витримати натиск кола своєї долі, але з іншого боку, побратими втримають тебе у важкі хвилини.

За думкою Василя Герасим’юка кожен чоловік має виконати цей танець, щоб зрозуміти сутність свого внутрішнього звіра та дати йому волю. Юнак має випустити свої емоції та, при цьому, мати силу вгамувати їх у потрібний момент. Цей обряд допомагає відчути випробування дорослого життя, та змогу перевірити, чи готовий ти до зустрічі з ними.


Валерія Патюк