Українська література - шкільні твори - 2023

«Еней був парубок моторний…» за поемою Івана Котляревського «Енеїда»

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Варіант 1

Головним героєм поеми І. Котляревського «Енеїда» був звичайний «парубок моторний» Еней. Але якщо в однойменній поемі Вергілія, яку український письменник узяв за основу, цей образ використовувався для підкреслення «божественного» і благородного походження римського народу, то І. Котляревський в образі Енея втілив найкращі риси українського козацтва.

«Еней був парубок моторний

І хлопець хоч куди козак,

Удавсь на всеє зле проворний,

Завзятіший од всіх бурлак».

Кошовий Еней у І. Котляревського — умілий керівник і організатор, хоробрий і відважний ватажок. На перший погляд, він хоч і не відрізнявся від своїх друзів-гультіпак, але саме йому доводиться приймати рішення у вирішальні моменти. Досить згадати шторм на морі, коли саме Еней здогадався «всунути в руку Нептуну» грошей. Та й результат бою троянців з рутульцями залежав від двобою ватажка з Турном.

Хоч Еней інколи здається іграшкою у руках богів, він не за їхнею волею, а за власним бажанням з ними спілкується, сам спускається у пекло лише заради того, щоб дізнатися, як йому діяти далі. Безумовно, Еней покладається на своїх друзів та на себе, а тільки потім на волю богів.

По-різному автор змальовує головного героя поеми. Інколи з ущипливою посмішкою, інколи з гумором, але завжди з любов’ю. Еней вірний троянському побратимству, сміливий і відчайдушний вояка, він здатний встановити гарні дипломатичні стосунки з Евандром і Ацестом. Але при цьому І. Котляревський не ідеалізує свого героя, бо все ж таки це завзятий запорізький козак, який любить добре погуляти і багато випити.

У поемі не раз зустрічається портретний образ Енея, причому не завжди автор змальовує його світлими фарбами. Наприклад, одного разу показано, як з похмілля у Енея «опухли очі, як в сови, і ввесь обдувся, як барило». Звичайно, такий опис теж доречний, адже поема «Енеїда» — це бурлескно-травестійний твір, та й читацького осуду такий опис не викликає.

Як би там не було, нам глибоко симпатичний головний герой поеми, адже він є яскравим представником славетного козацького роду. Хоча у творі троянці — гультіпаки, босяки і пройдисвіти, але водночас це справжні герої і лицарі, надійні й неймовірно витривалі воїни. А на чолі у них Еней — справжній український козак, частина великого козацького братства, живописний, яскравий і водночас такий земний літературний герой веселої української вдачі.

Варіант 2

Одним з найвидатніших творів Івана Котляревського є «Енеїда». Ця поема була популярною завжди. Ще за життя поета вона розходилась по Україні в рукописних списках. «Енеїда» живе вже понад півтора століття, і це, безумовно, талановитий, по-справньому народний твір. Вона написана багатою народною мовою, а динамічні характеристики богів та царів, здається, списано з живих людей.

Центральним образом поеми є Еней. Котляревський бачить його веселим, дотепним парубком, сміливим, відчайдушним, але трохи легковажним:

Еней був парубок моторний

І хлопець хоть куди козак,

Удавсь на всеє зле проворний

Завзятіший од всіх бурлак…

Але разом з тим Еней — лицар, хоробрий полководець, розважливий державний діяч:

Еней один не роздягався,

Еней один за всіх не спав,

Він думав, мислив, умудрявся…

В його образі відтворено деякі національні риси українського характеру. Його вдача дуже суперечлива: він то не серйозний і легковажний, то мудрий і дбайливий. Він поважає своїх козаків, намагається бути з ними, щоб не трапилось: буря на морі або похід ворожого війська, або низка любовних пригод.

Еней — добра, щира, пряма людина, дійсно народний персонаж, і тому такий живий і близький. Його характер не зазнав змін за півтора століття, він існує, він є. Здається, ми давні знайомі. Добрий день, Енею!..