Українська література - шкільні твори - 2024

Чи може слугувати ідеалом для сучасної молоді Наталка? (за п’єсою Котляревського «Наталка Полтавка»)

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

П’єса «Наталка Полтавка» І. Котляревського написана два століття тому, проте читачі і глядачі до сих пір захоплюються образом головної дійової особи твору. Дівчина вражає красою і внутрішнім світом, але чи може вона слугувати ідеалом для сучасної молоді?

Кумирами представників сучасного молодого покоління найчастіше стають успішні, знамениті, багаті люди. Виникає закономірне питання: «Чи може проста селянка бути для них ідеалом? Я думаю, що може.

Наталка рано втратила батька, виховувала її мати. Жінки жили в бідності, проте в таких умовах дівчина не втратила почуття власної гідності. Вона не дозволяла собі коритися забаганкам багатших.

Серце Наталки було віддане Петру — сироті без роду. Його колись прийняв у свою родину Терпило — батько Наталки. Парубок також покохав дівчину, але змушений був на податися в мандри, щоб заробити грошей. Наталка Полтавка кілька років не бачила коханого, але не втрачала надії на те, що він повернеться. Вірність Наталки викликає повагу.

До Наталки Полтавки сваталося багато чоловіків різних статків, але вона кожного разу подавала «печеного кабака». Наталка готова була витерпіти злидні, тяжко працювати, аби тільки залишитися вірною Петрові та своєму коханню.

Сучасним юнакам та дівчатам варто також навчитися гідно поводитися і з «рівнею», і з «нерівною», так як це робила Наталка. Дівчина була ввічливою і привітливою з усіма. Почувши, нахабні зізнання возного у коханні, його бажання володіти її душею, дівчина відповіла мудро: ««Ви пан, а я проста, ви багатий, а я бідна, ви возний, а я простого роду». Ми бачимо, що Наталка не цурається свого походження, і це теж викликає повагу.

Дівчина поважає свою матір. Вона погоджується вийти заміж за возного тільки для того, щоб допомогти старій Терпелисі вибратися зі злиднів. Проте Наталка довго не погоджувалася на вмовляння матері. Терпелиха зізнається: «вона обіщала для мого покою за первого жениха, аби б добрий, вийти заміж».

Сьогодні у гонитві за статками юнаки та дівчати готові відмовитися від найголовнішого — кохання. Лише поживши у шлюбі з нелюбом, вони розуміють свою помилку. Думаю, молоді варто прислухатися до думки Наталки: «Лучче умерти, як з немилим жити, / Сохнуть з печалі, щодень сльози лити»; «Бідность і багатство — єсть то божа воля; / З милим їх ділити — єсть щаслива доля».

Наталка розумна, моторна і красива, працьовита. Так про неї говорять ті, хто її знають: «яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить».

Але дівчина не пишається цим, навпаки говорить про себе: «Дівка проста, не красива». Сучасні молоді люди багато уваги приділяють своїй зовнішності, при цьому забувають про внутрішню красу. Наталка ж пишається своїм добрим серцем та добрим ім’ям.

Отже, Наталка Полтавка із однойменної п’єси І. Котляревського може слугувати ідеалом для сучасної молоді, адже дівчині притаманні риси характеру, які завжди залишаються «в моді», викликають повагу.