Українська література - шкільні твори - 2024

Наталка - народний ідеал української жінки (за п’єсою Котляревського «Наталка Полтавка»)

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Мабуть, кожен народ по-своєму уявляє ідеальну жінку. Адже неважко помітити, що французи, наприклад, цінують витонченість та елегантність, іспанці — пристрасність, англійці скромність і дисциплінованість. Який же народний ідеал української жінки? Той, хто прочитав «Наталку Полтавку» І. Котляревського, погодиться, що відповісти на це питання можна, взявши за приклад головну дійову особу п’єси.

Змальовуючи Наталку Полтавку, автор акцентує увагу на рисах характеру, поглядах та вчинках, які завжди шанували в народі. Українці завжди поважали внутрішню красу, але й зовнішність ніколи не була чимось другорядним. Красивими людьми милувались, ба навіть, іноді захоплювались. Тож не дивно, що головна дійова особа п’єси вродлива. Про це говорять всі, хто хоч раз бачив Наталку. Сама ж дівчина не пишається своєю зовнішністю, вважаючи її простою. Така скромність лиш ще більше прикрашає Полтавку.

Наталка напрочуд добра, що помічає виборний: «яке у неї добре серце». Терпелиха пишається цією рисою характеру дочки: «…вона добра у мене дитина…». Сама Наталка також це відмічає, зокрема, в останній пісні.

Ще одна риса, яку завжди шанували українці — працьовитість. Моторна дівчина встигала все. Виборний відмічав: «яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить». Наталка вважала, що чесно зароблений хліб краще, ніж м’яка булка «неправдою нажита».

Добре серце не завадило Наталці мати твердий характер. Дівчина рано втратила батька, відтоді жила з матір’ю в бідності. Захистити їх було нікому. Терпелиха сподівалася, що з її донькою одружиться заможний чоловік і так вони виб’ються зі злиднів. Такий чоловік знайшовся. До дівчини почав свататися возний. Проте вона відмовлялася, адже чекала Петра — парубка, якого кохала усією душею. Ось уже кілька років про нього не було нічого чути. Наталка навіть не думала віддати серце комусь іншому, хоча до неї вже засилали сватів кілька чоловіків. Вірність коханій людині — невід’ємна риса ідеальної української жінки. Згадаймо, скільки дівчат, жінок чекали свої милих, які десь воювали чи чумакували.

Довго Наталка Полтавка боронила своє кохання, але врешті здалася: вийти заміж за Тетерваковського її вмовила мати. Наталка шанувала матір, тому й не могла довго опиратися. Проте,давши згоду на шлюб з нелюбом, Наталка відчувала, як крається її серце. Вона зрозуміла, що довго мучити себе не зможе, тому зізналася, що краще погубить своє життя.

Наталка вміє гідно триматися навіть у найтяжчі часи. Це помічає Микола. Парубок вражено вигукує: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не тілько не здригнулась, но і другого піддержує». Таку стійкість і уміння підтримувати інших також можна вважати рисою ідеальної української жінки.

Отже, Наталка Полтавка із однойменної драми І. Котляревського — народний ідеал української жінки, адже вона красива не лише зовні, а й душею. Заслуговує поваги сила волі дівчини та її вірність коханому.