Українська література - шкільні твори - 2024

Проблематика поеми Котляревського «Енеїда»

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Автор «Енеїди» актуалізує у поемі такі основні проблеми, як соціальна нерівність, громадянський обов’язок, виховання дітей, дружні стосунки, кохання та інші. Усі ці питання пов’язані передусім з соціальними темами та проблематикою, що спричинено певним становищем людини у суспільстві. Варто сказати, що суспільні проблеми є дуже важливими для розуміння ідеї поеми.

Описуючи пекло і рай, Котляревський звертає увагу на загальну картину тогочасного суспільства. У раю перебувають вдови, сироти, котрих за життя постійно ображали, у пеклі ж знаходяться пани та чиновники. Серед представників — поміщики-кріпосники, далі зображується козацька старшина та офіцери.

Автор розповідає про жорстокість та нелюдяність панів, про соціальну несправедливість. Царі постійно розважаються, влаштовують бенкети, потрапляють у любовні пригоди. На прикладі життя у палаці Дідони, Ацеста та Евандра розгортається картина тогочасного життя. Автор вдається до іронії, характеризуючи Дідону, працьовитість якої зводиться до переодягання, танців, ігор та бенкетів. Важливого значення набуває засудження кріпацтва як негативного суспільно-політичного явища життя.

Другою соціальною вадою, яку докладно описано, є хабарництво чиновників, детально розповідається про бюрократичний лад царської Росії. Наприклад, Еол робить бурю на морі, за що отримує хабар. Проте Нептуп втихомирює бурю завдяки ще одному хабареві.

Олімп нагадує нам губернську канцелярію зі здирством, постійними інтригами, при цьому відбувається зловживанням соціальним становищем. На чолі Олімпу стоїть Зевс, який має грубу натуру, байдужий до інтересів працьовитих людей. У цьому образі втілено і негативні, і позитивні риси.

Проте Котляревський часто відходить від бурлеску, особливо з високопатріотичними та ліричними мотивами. У характеристиці Евріала практично не використано бурлескних елементів, серйозно звучать мотиви опису втечі Низа та Евріала від рутульців. Автор прагне показати любов до рідного краю.

Іван Котляревський показує несправедливі та загарбницькі війни, він відверто глузує над воєнними походами, він бачить, скільки горя та сліз принесла війна. Позитивне ставлення автора до миролюбної політики Латина, гостре засудження войовничих настроїв Амати.

У тексті зображено жорстокість панів, паразитизм та моральне звиродніння, також хабарництво та лицемірство. Котляревський протиставляє волелюбних та незалежних людей, які люблять власну землю та готові захищати її зажерливим панам. Автор вірить, що саме такий народ буде вирішувати долю країни. У таких умовах кожен повинен відстоювати власну думку.

Отже, у тексті «Енеїди» переважно соціальна проблематика, оскільки оприявнюється суспільно-політичне життя, зокрема його негативні явища та прояви. Автор твору прагне показати два світи: добра та зла, кожен з яких має право на існування. Таким чином, у творі реалізуються проблеми соціальної нерівності, хабарництва та іншого.