Українська література - шкільні твори - 2023

У чому секрет популярності поеми Котляревського «Енеїда»?

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Поема «Енеїда» Івана Петровича Котляревського — перший твір української літератури, написаний народною розмовною мовою, в якому точно відтворено настрої суспільства та особливості суспільного укладу життя у 18 столітті. Автор майстерно показує епоху після зруйнування Запорозької Січі з залученням античного сюжету, багато національних елементів, широку історичну панораму з життя українського суспільства. Варто відзначити те, що Котляревський вдало компілює матеріали, зокрема фольклорні та історико-етнографічні джерела.

Твір популярний і до сьогодні, бо в ньому автор цікаво та по-новому розкриває образи українського козацтва та панівної верхівки. Автор поєднує античний сюжет та реалії тогочасної дійсності. Твір вражає читача мовою та цікавими пригодами, що трапляються з троянцями, мовним багатством та увагою до найменших деталей, виховує почуття патріотизму. Цікаві епітети та порівняння, жарти та дотепи, — ось заради чого варто взяти «Енеїду» до рук.

Поема привертає увагу перш за все яскравими колоритними образами, комічними ефектами, яскравим гумором, різноманітністю художніх засобів, кожен оцінить яскраву мову не тільки персонажів, але й самого автора. З погляду естетичного значення важливим є захоплюючий сюжет, який тримає читача в постійній напрузі, динамічність розгортання подій.

Історична основа твору допомагає нам краще зрозуміти тогочасну дійсність, дізнатися більше про козацтво та його життя, а також побачити всі негативні сторони панівної верхівки. Акцентовано увагу на чесності, працьовитості, мудрості та дотепності українців. Викликає захоплення патріотичний дух поеми, зокрема такі персонажі, як Низ та Евріал, які заради спільної справи готові пожертвувати власним життя, своїми інтересами.

Варта сказати про пізнавальне значення, твір стає невичерпним джерелом народної мудрості, з якого можна черпати поради, дізнатися про історію, побут та культуру нашого народу, зрозуміти мотивацію вчинків, автор може бути серйозним і жартувати, але завжди підтримує своїх персонажів. Крім того, дає цінні поради щодо того, як потрібно досягати власної самостійності, як будувати свою державу.

Це поема яка надихає, дає сили, вона демонструє дійсно новий етап у житті української літератури та культури. Слід відзначити, що поема мала велике значення ще й для розвитку літератури в цілому, зокрема для становлення творчості Гоголя, Квітки-Основ’яненка.

«Енеїда» — твір, завдяки якому українська література вийшла на новий етап розвитку, поема стала не тільки цікавим історико-культурним джерелом, а й дуже корисна та пізнавальна для сучасного читача. Важливими питаннями, які цікавлять автора, є становлення державності та утвердження української нації та культури. Для сучасного українця ці проблеми також актуальні, тому, мабуть, «Енеїдою» й досі зачитуються. Слід пам’ятати, що кожен несе відповідальність за свою країну, тож варто робити добрі та корисні справи, щоб допомогти своїй державі.