Українська література - шкільні твори - 2024

Яка роль Миколи у п’єсі Котляревського «Наталка Полтавка»?

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Микола — другорядна дійова особа п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка», проте завдяки своїй вдачі запам’ятовується читачам та глядачам. Адже як не помітити чи забути сміливого, доброзичливого, кмітливого сироту? Яка ж його роль у п’єсі Котляревського «Наталка Полтавка»?

Про Миколу дізнаємося із його ж слів. Парубок говорить, що він «сирота — без роду, без племені, без таланту і без приюту». Не зважаючи на такі умови виховання, герой письменний, хоч і не хизується цим. Так І. Котляревський показує, що освіта в його час доступна і для простих людей, було б бажання вчитися. Микола не дозволяє відчаю заволодіти його серцем, гордиться, що він козак, хоч і «не показний». Козаки подобаються йому «за їх обичай». Очевидно, вустами Миколи автор «Наталки Полтавки» виражає і своє ставлення до козаків. Парубок мріє, як житиме в товаристві чорноморців. Показуючи таке ставлення до козацького роду, І. Котляревський піднімає у п’єсі проблему патріотизму, хоч і не загострює на ній увагу.

Окрім того, на прикладі Миколи розкривається проблема волі особистості. Парубок мріє позбутися залежності від заможніших людей. Ось чому він так поривається до чорноморських степів. За час блукань далекими степами Полтава не стала для Миколи чужою. Він тішиться, дивлячись, як змінилася його мала батьківщина: «…вулиці застроюють новими домами, …то кришки красять, то якісь пішоходи роблять…— аж дивитися мило». Серце парубка радіє таким змінам. Так проявляється проблема любові до рідного краю, малої батьківщини.

Микола любить пожартувати. Його дотепи — засіб викриття вад «начальства». Парубок не боїться кидати гостре слівце на адресу таких людей, як Тетерваковський. «Юриста завзятий і хапун такий, що із рідного батька злупить!» —говорить він про возного. Симпатичних йому людей Микола підбадьорює дотепами.

Не зважаючи на те, що Микола є другорядною дійовою особою, він відіграє важливу роль у розвитку сюжету. Парубок зустрічає Петра — коханого Наталки. Між ними зав’язується розмова. Микола дізнається, до кого завітав «чужинець». Він знає, що Наталка погодилася вийти заміж за возного. Але він не засуджує дівчину, а намагається віднайти правду.

Саме Микола вмовляє Петра поговорити з коханою. Він же розповідає Наталці, що її Петро тут, хоче побачитися з дівчиною. Напружену атмосферу зустрічі закоханих Микола пом’якшує своїми жартами. Микола, Наталка та Петро придумують, як виправити ситуацію. На прикладі молодого козака І. Котляревський показує, що дуже важливо вирішувати проблеми, керуючись холодним розумом. Якби не Микола, шляхи б Наталки та Петра могли б розійтися навіки.

Отже, Микола в п’єсі І. Котляревського «Наталка Полтавка» відіграє важливу роль. На прикладі цього образу драматург підняв важливі морально-етичні та соціальні проблеми, які залишаються актуальними і нині. Також ця дійова особа — рушій сюжету. Вдача та вчинки Миколи дозволяють нам назвати його моральним взірцем для читачів.