Українська література - шкільні твори - 2024

Значення поеми Котляревського «Енеїда»

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

I. Поема «Енеїда» І. П. Котляревського — це голос на захист України й українського. (У безсмертній поемі «Енеїда» Іван Петрович Котляревський підніс свій голос на захист покріпаченого селянства, відтворив яскраві картини українського народного побуту, підняв українську народну мову до значення літературної мови. Письменник любить і поважає свій народ, вболіває за його долю, пишається його героїчним минулим).

II. Пізнавальне, естетичне, виховне значення поеми І. П. Котляревського «Енеїда».

1. Пізнавальне значення «Енеїди». (Читаючи поему «Енеїда», ми переносимося уявою в далеке історичне минуле України, дізнаємося про життя і побут, звичаї і взаємини наших пращурів. Зі сторінок поеми віє духом козацької вольниці. Автор подає у творі опис козацького війська, згадує гетьманів, перелічує різні види зброї, вкладає в уста троянців українські козацькі пісні).

2. Художнє, естетичне значення «Енеїди». (Поема «Енеїда» здатна викликати інтерес у читача і заполонити всю його увагу. Вона викликає художнє, естетичне задоволення цікавим сюжетом, барвистою мовою, чарівним гумором. Твір здатен викликати не просто сміх, а регіт захопленого дотепними висловами читача. Розповідь письменника легка, події і герої зображені чарівними фарбами, а жарти дотепні й тонкі).

Виховне значення «Енеїди». (Поема «Енеїда» виховує в читачів любов до батьківщини, до її історичного минулого, до свого народу, чесність, патріотизм, доброзичливість у ставленні до людей. Твір пробуджує у читача відразу до паразитичного способу життя, негативних суспільних явищ).

ІІІ. Вплив «Енеїди» Котляревського на розвиток літератури. («Енеїда» — твір великої сили і краси. Поему було високо оцінено одразу після її виходу. У своїм переробці письменник мало дотримувався латинського тексту, а зображав явища життя українського народу, висловлював своє ставлення до всього негативного, шо є у суспільстві. В «Енеїді» вперше в художній літературі постало життя України, і вихід поеми поклав основу творам Г. Квітки-Основ’яненка, М. Гоголя та багатьох інших письменників, які черпали натхнення з розкішне! природи і багатої звичаями, повір’ями, легендами історії України.)


Поема «Енеїда» Івана Петровича Котляревського дуже цінна з погляду її значення. У творі автор майстерно поєднує античні сюжети та власне українські національні елементи. Темою твору є розповідь про життя українців після реформи. Умовно можна розділити персонажів твору на троянців, які саме й виступають в ролі козаків, та богів, що втілюють зажерливе панство. Автор пишається своїм народом, його високим патріотизмом, тому відтворює побут та життя в найменших дрібницях. Поема є невичерпним етнографічним та фольклорним джерелом. Підсумуємо, яке вплив твір має на українську літературу та окремого читача.

Естетичне значення твору полягає у тому, що кожен читач отримує задоволення від прочитання, кожен оцінить яскраву мову, колоритний гумор, комічні ефекти, це не може не подобатися сучасникам. Автор майстерно передає час та простір, тому всі факти та події зображено з належною деталізацією. Захоплення викликає почуття гумору українців, їхні патріотичні почуття та мотиви.

Виховне значення поеми важливе з огляду на ті історичні події, які зображуються, автор виховує у своїх читачів позитивне ставлення до козацтва як колиски української народності, чесність та працьовитість, мудрість та дотепність. Усі ці риси не дають змоги українцям занепадати духом. Відзначимо епізод, в якому Низ та Евріал вирішують пробратися до ворожого табору, вони заради спільного добра та спільної справи навіть можуть забути про приватні інтереси. Автор широко застосовує етнографічні та фольклорні матеріали для підтвердження своїх думок.

Варта сказати про пізнавальне значення, твір стає невичерпним джерелом народної мудрості, з якого можна черпати поради, дізнатися про історію, побут та культуру нашого народу, зрозуміти мотивацію вчинків, автор може бути серйозним і жартувати, але завжди підтримує свої персонажів. Крім того, дає цінні поради щодо того, як потрібно досягати власної самостійності, як будувати свою державу.

Це поема яка надихає, дає сили, вона демонструє дійсно новий етап у житті української літератури та культури. Варто сказати, що вона мала велике значення ще й для розвитку літератури в цілому, зокрема для становлення творчості Гоголя, Квітки-Основ’яненка. Відтворюючи історичні події, автор не забуває про естетичне та виховне значення твору.

«Енеїда» — твір, завдяки якому українська література розпочала новий етап у своєму розвитку, вона є цікавим історико-культурним надбанням, повчальна та виховна книга, яка буде дуже пізнавальною та корисною для сучасного читача. Важливими питаннями є становлення державності та утвердження української нації та культури, кожному з нас варто задуматися над цим та зробити власні висновки. Нам треба детально вивчати твори з української літератури, щоб уберегти себе від жахливих історичних помилок. Слід пам’ятати, що кожен несе відповідальність за свої вчинки, добрі та погані, тож необхідно завжди старатися робити добро на благо собі, своїй родині, своїй державі.