Українська література - шкільні твори - 2024

Наталка Полтавка — утілення національного характеру (За однойменною п’єсою І. Котляревського)

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

«Українська опера на дві дії» — так визначив автор жанрову приналежність «Наталки Полтавки». Цей твір за своїм значенням стоїть на рівні «Енеїди» того ж Івана Котляревського й навіть на рівні «Кобзаря». Розробка теми «вічної жіночності» стала однією з провідних і найбільш значущих в українській літературі.

Наталка Полтавка — це співуча й красива дівчина, яка вміє бути вірною, наполегливою, роботящою. Її кохання до Петра є взірцем високого й незмінного почуття. На шляху Наталки з’являється возний, кумедний і по-своєму непоганий чоловік. Він пропонує дівчині законний шлюб, але Наталка відповідає прислів’ям: «Знайся кінь з конем, а віл з волом; шукайте собі, добродію, у городі панночки». Відтепер зусилля возного спрямовані на те, щоб схилити Наталку до шлюбу.

Допомагає возному виборний Макогоненко. Удвох вони вмовили Наталчину матір — Терпилиху, а та примусила дівчину погодитись. Та вчасно повертається Петро, і весілля грають для нього з Наталкою.

Сюжет п’єси загальновідомий, класичний. Наталка Полтавка — ідеал жінки-українки: «Окрім того, що красива, розумна, моторна й до всякого діла дотепна, яке в неї добре серце, як вона поважає матір свою». Це лише початок переліку, адже чудових якостей у Наталки набагато більше.

Жертовність — одна з важливих рис характеру дівчини. Заради рідної матусі Наталка навіть готова піти заміж за нелюба.

Наталка Полтавка впевнена в собі, і це допомагає їй перемагати обставини. Вона твердо знає собі ціну. Дівчина ніколи не виходить за межі делікатності: вона розмовляє хоч і сором’язливо, але з почуттям власної гідності. Коли ж доля зводить її з коханим Петром, Наталка бореться за своє щастя, осуд її не лякає. Мабуть, тому їй удається подолати всі перешкоди й залишитися з коханою людиною.

Можна припустити, що й у шлюбі Наталці буде житися добре, як і кожній вольовій жінці.

Близько ста вісімдесяти років пройшло з тих часів, коли відбулася прем’єра української опери «Наталка Полтавка». І до сьогодні цей твір на музику Миколи Лисенка не втрачає своєї популярності. Свіжий музичний матеріал, цікаві мовні характеристики дійових осіб, непересічна драматургія Котляревського — усе це зробило «Наталку Полтавку», так би мовити, найкласичнішим серед класичних українських творів. А партію Наталки в цій славетній нашій опері доводилося виконувати багатьом кращим співачкам.

Жінка — це любов, затишок і лад у домі, гармонія між зовнішньою красою й багатством духовного світу. Так вважають тому, що чимало українських жінок нагадують благородну й прекрасну Наталку Полтавку. Цей невмирущий образ не зістариться, не зів’яне, поки живе Україна. Багато років минуло з часів Котляревського, і страшно подумати, скільки творів літератури й музики було забуто. Та «Наталка Полтавка» не забулась.

Причина полягає, по-перше, у тому, що образ сердечної, працьовитої та красивої жінки близький і дорогий кожному. А по-друге, цінності, які втілив в образі Наталки автор, є загальнолюдськими, тобто вічними, актуальними для кожної епохи, для якого завгодно суспільного ладу, для будь-яких скрутних і непростих часів.