Українська література - шкільні твори - 2024

Які перешкоди подолала Наталка Полтавка

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

І. Котляревський жанрову приналежність своєї п’єси «Наталка Полтавка» визначив як «українська опера на дві дії». Можна з впевненістю стверджувати, що цей твір для української літератури має не менш значення, ніж «Енеїда» того ж І. Котляревського і навіть «Кобзар» Т. Г. Шевченка. Завдяки п’єсі тема «вічної жіночості» з часом стала найбільш значущою і однією з провідних в українській літературі.

Головна героїня п’єси І. Котляревського Наталка Полтавка — вродлива і співуча українська дівчина, яка вміє бути не тільки роботящою, слухняною і поважною до батьків та старших за віком, але й вірною своєму коханню і наполегливої у прагненні до щастя.

Кохання Наталки до Петра можна назвати взірцем незмінного високого почуття. Але на життєвому шляху дівчини з’являється по-своєму непоганий і кумедний возний, який пропонує Наталці вийти за нього заміж. Наталка не губиться і відповідає возному народним прислів’ям: «Знайся кінь з конем, а віл з волом; шукайте собі, добродію, у городі панночки». Та возний усе одно спрямовує усі свої зусилля на те, щоб вмовити дівчину і схилити її до шлюбу. Допомагає возному виборний Макогоненко, завдяки якому їм вдається вмовити Терпелиху — матір Наталки, яка й примусила дівчину погодитися на пропозицію возного. На щастя, вчасно повертається Петро і весілля все ж таки грається для закоханих.

Можна сказати, що сюжет п’єси І. Котляревського «Наталка Полтавка» є класичним і загально відомим, а сама Наталка являє собою ідеал української жінки: «Окрім того, що красива, розумна, моторна й до всякого діла дотепна, яке в неї добре серце, як вона поважає матір свою». І це лише невеличка частина переліку, бо чудових якостей у дівчини набагато більше. Одна з важливих рис характеру Наталки — її жертовність, адже заради рідної матері вона готова навіть піти заміж за нелюбого возного, та не менш важлива і наполегливість дівчини, завдяки якій вона все ж таки досягає своїх цілей.

Крім того, Наталка Полтавка впевнена у собі і добре знає собі ціну, що й допомагає перемагати їй обставини, що склалися у житті. При цьому Наталка завжди залишається у межах делікатності. Розмовляє вона хоча і сором’язливо, але в ній відчувається гідність. Коли доля зводить її з Петром і вона закохується у хлопця, Наталка бореться за своє щастя і її не лякає навіть осуд людей. Мабуть, саме тому дівчині і вдається залишитися з коханою людиною та подолати усі перешкоди. Можна навіть припустити, що у шлюбі з Петром Наталка буде щасливою, як і будь-яка вольова жінка.

З тих часів, коли відбулася прем’єра першої української опери «Наталка Полтавка» пройшло майже століття. Але і в наші часи п’єса, покладена на музику видатного українського композитора М. Лисенка, користується у читачів і глядачів великою популярністю. Непересічний драматургічний талант І. Котляревського, цікаві мовні характеристики дійових осіб твору, оригінальний музичний матеріал зробили п’єсу «Наталка Полтавка» найкращим твором української драматургії і класичної літератури. Партію Наталки завжди виконували кращі українські оперні співачки і досі ця роль вважається великої честю для будь-якої української акторки.

Українська жінка — це гармонія між багатством духовного світу і зовнішньою красою, лад у домі і затишок, любов і ніжність. Саме так бачити наших співвітчизниць допомагає образ Наталки Полтавки, який є втіленням найкращих рис української жінки. Поки існує Україна, цей невмирущій образ ніколи не зів’яне і не зістариться.

З часів творчої діяльності І. Котляревського пройшло багато часу, за який було забуто немало гарних творів українських письменників, поетів і драматургів, але «Наталка Полтавка» й досі йде на сценах провідних національних театрів. Я вважаю, що причина популярності і актуальності п’єси полягає у привабливості образу красивої, працьовитої і сердечної дівчини, такого близького і дорогого для кожного нашого співвітчизника. Крім того, цінності, які стверджує Наталка, є одвічним і загальнолюдськими, тобто актуальними для будь-якого часу, будь-якої епохи і для якого завгодно суспільного ладу.