Українська література - шкільні твори - 2024

Моральна красота дівчини-українки. За твором Івана Котляревського «Наталка Полтавка»

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Творчість Івана Котляревського містить багато образів, які можна називати характерними не тільки для окремо взятих людей, але для народів в цілому. Як мені здається, образ Наталки Полтавки — дівчини з високими моральними цінностями — може бути застосований до практично будь-якої української дівчини.

За сюжетом цієї драми Наталка Полтавка закохана в хлопця на ім’я Петро, він її теж дуже любить, але відчуває власну неповноцінність у зв’язку з тим, що батько Наталки набагато більш забезпечений, ніж Петро. Тому Петро вирішується залишити дівчину і відправитися на заробітки, щоб бути для неї гідним нареченим. Але обставини складаються для закоханих людей несподівано. Наталчин батько пропиває все добро, а тому вона з матір’ю повинна покинути місто і відправитися жити до села. Потім Петро повертається, довго не може її знайти, але пізніше, коли знаходить, виявляється, що вона ось-ось вийде заміж за іншого чоловіка. На щастя для закоханих, шлюб не відбувся. На Тетерваковського, який хотів взяти Наталку заміж, справив сильне враження вчинок Петра, який віддав їй всі зароблені кошти, тому він змінив своє рішення, що дозволило Петру і Наталці возз’єднатися.

У творі автор розглядає проблему багатьох українських дівчат. З одного боку, вони можуть бути сильно в когось закохані, з іншого ж боку, сім’я дівчини може чинити на неї вплив і примушувати виходити заміж за когось іншого, за багатшого хлопця. У таких обставинах і перевіряється моральність дівчини. У випадку з Наталкою можна констатувати, що вона проявляла максимум можливої для себе моральності. Вона до останнього відмовлялася виходити заміж за Тетерваковського навіть з урахуванням того, що Петра вона вже не бачила дуже давно і не мала жодних гарантій того, що, коли він повернеться, він буде все так само сильно її любити і зможе забезпечити їх спільне життя. Такі думки напевно могли зародитися в її голові. Якщо додати до цих думок тиск з боку матері, можна зрозуміти, наскільки важко було Наталці. Але вона змогла проявити свій твердий характер і самовіддану віру в краще, саме завдяки цьому в підсумку все склалося для неї ідеальним чином.

Складність життя українських дівчат у часи, зображені в цій драмі Івана Котляревського, не піддається сумніву. У таких умовах кожній з них необхідно було проявляти свою високу моральність і самовідданість. Хорошим прикладом тому є Наталка Полтавка.