Українська література - шкільні твори - 2024

«Еней був парубок моторний…» Яким я уявляю собі головного героя поеми І. Котляревського «Енеїда»?

Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Іван Котляревський — представник нової української прози. Його твори оригінальні, цікаві та веселі, іноді — серйозні й повчальні, але завжди — яскраві та народні.

Зі спогадів сучасників І. Котляревського нам відомо, що його «Енеїдою» зачитувалися всі: і селяни, і заможні пани, і літературна інтелігенція. Це і не

дивно: взявши за основу «Енещу» Верґілія, автор створив свій світ, близький кожному українцеві. Популярності поеми сприяла також народна, «жива» мова, якою написано «Енеїду».

Головним героєм поеми є Еней — це найяскравіший і найбільш детальний образ «Енеїди». І хоча «Енеїда» одна, Енеїв багато. Адже в уяві кожного читача живе свій Еней — особливий, жвавий та веселий, створений трохи Котляревським і майже повністю читачем, його фантазією.

Спочатку мені здалося, що образ Енея має внутрішні протиріччя. У деяких епізодах поеми автор прямо говорить, що хлопець злякався, аж затремтів, не приховує письменник і деяких інших вад головного героя. Але якщо уважно читати поему, то можна побачити, що всі риси Енея складаються в один гармонійний образ. Слід просто згадати про козацьке минуле нашого народу, бо Еней є узагальненим образом козацького ватажка.

Я уявляю Енея сміливим, завзятим парубком, який нічого не боїться, не зупиняється перед труднощами. Еней поважає своїх побратимів, і вони поважають його. Незважаючи на важливість справ, які доводиться робити героєві, він не втрачає почуття гумору, доброго настрою. На перший погляд може здатися, що Енея понад усе цікавлять розваги, але це зовсім не так. Будь-якої миті, коли це буде потрібно, він готовий покинути своє веселе життя та піти воювати. Крім того, весела вдача Енея допомагає йому у житті не тільки привернути увагу жінок та товаришів, але й зробити дещо важливіше. Еней постає розумним дипломатом, організатором, він знається на воєнній справі. Мені одразу сподобалась кмітливість Енея, яка поєднується не з хитрістю, а зі щирістю, справедливістю та оптимізмом. На мою думку, Еней — образ, який передає нам головні риси козацьких ватажків і навіть характерні особливості всієї української нації.

Образ головного героя «Ене’їди», як і поема в цілому, має серйозну фольклорну основу. Національний одяг, народні пісні, приказки, звичаї — це важливий, але ніби тільки зовнішній бік. Це те, що можна побачити та почути. Проте за цим зовнішнім криється набагато важливіше — дух нашої нації, зображений Котляревським і з повагою, і зі сміхом, і з неприхованим захопленням. Саме це робить твір по-справжньому народним, а образ Енея — близьким до тогочасної реальності і до народного ідеалу.