Українська література — шкільні твори - 2022

Одна з найтрагiчнiших поразок українцiв у боротьбi за свободу за роман Ліни Костенко «Берестечко»

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Романну оповiдь «Берестечка», подiї якого вiдбуваються на кiлька рокiв ранiше вiд iсторичного часу Марусi Чурай, побудовано вiд iменi Богдана Хмельницького. З-помiж численних своїх ворогiв яких згадує гетьман у тяжких роздумах про причини трагiчної поразки в битвi пiд Берестечком, князевi Єремiї Вишневецькому вiн вiдводить особливу роль:

Я не борюся з ним протистою!

Воно смертельне, це протистояння.

Зовнiшнiх ворогiв можна вигнати за межi своєї землi, тодi як Вишневецький це земляк-перевертень, лютий ворог власного народу. Саме тому Ярема ще небезпечнiший, нiж поляки, i двобiй мiж гетьманом i запроданцем може завершитися тiльки смертю одного з них.

В iнтерпретацiї Лiни Костенко Хмельницького спонукали до повстання не лише приниження, яких вiн зазнав вiд полякiв, а передусiм розумiння того, що неволя руйнує моральний стан суспiльства:

I я повстав. Душа спитала доки?!

Втопили край у пiдлостi i злi.

I я сказав: чужинцi, дайте спокiй.

Не сiйте зради на моїй землi.

Незважаючи на те, що роман «Берестечко» присвячено однiй з найтрагiчнiших поразок українцiв у боротьбi за свободу, фiнал твору має життєствердний характер. Залишки розбитого вiйська знову повертаються пiд гетьманську булаву. Безславною смертю помирає Ярема Вишневецький. Богдан долає душевну кризу й готується до нових битв. Останнi гетьмановi слова поет адресує нам, адже ми живемо в складний перiод змiн:

Не допускай такої мислi,

Що Бог покаже нам неласку.

Життя людського строки стислi.

Немає часу на поразку.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.