Українська література — шкільні твори - 2022

Головні образи роману «Тигролови»

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

I. Роман «Тигролови», головні ідеї та їх втілення. (У своєму романі «Тигролови» Іван Багряний прагнув не тільки зобразити систему сучасної йому влади, яка винищувала українську інтелігенцію, закидаючи кожному другому звинувачення у «буржуазному націоналізмі», але й показати, що навіть жорстока тоталітарна система, якою б сильною не була вона, не здатна зломити дух по-справжньому сильної і впевненої у своїх ідеалах людини. Ця ідея втілена в образі Григорія Многогрішного, який бореться до останнього і протистоїть системі в образі майора Медвина. Ідею збереження традицій та національного характеру знаходимо в образі родини Сірків.)

II. Головні персонажі та образи роману.

1. Григорій Многогрішний. (Григорій Многогрішний постає перед читачем сильною і незламною людиною від самого початку твору: за згадками майора Медвина, він не зламався на допитах, які більше схожі були на якісь середньовічні тортури, втік із потягу, вижив у тайзі... У романі Григорій Многогрішний сам формулює своє життєве кредо: «Ліпше вмирати, біжу- чи, ніж жити, гниючи!» Головний герой роману не тільки відчайдушний сміливець, але й мудра людина, здатна і до розмірковувань, і до глибокого почуття кохання, він багато розмірковує про долю України, постає людиною чуйною та пристрасною у почутті до Наталки.)

2. Наталка. (Наталка — дівчина, у якій поєднуються рішучість, готовність до випробувань і водночас чуйність, чемність. На мою думку, Наталка — надзвичайно сильна людина, яка сильна й у роботі, й у стосунках із людьми. Характеристику Наталки черпаємо з її власних вчинків, з авторських описів та з висловів інших персонажів.)

3. Родина Сірків. (Родина Сірків — узагальнений образ родини українців, які переселилися на Далекий Схід. Вони загартовані та рішучі, бережуть свої традиції, пам’ятають історію свого роду, живуть за моральними приписами, що дали їм їхні діди-прадіди, які жили на Україні та козакували.)

4. Образ-символ ешелону. (Ешелон зображено у романі символічно в образі дракона, який летить. Найімовірніше, цим образом-символом Іван Багряний хотів підкреслити силу ідеологічної системи, яка має владу над життям людей, використовує цю владу не на добро людям, а на їх винищення. Ешелон зображено в образі дракона ще й тому, що картина, коли чи не тисячі людей перевозять для ув’язнення невідомо за які гріхи, — картина не реальна, протиприродна, фантастична; дракон також є образом неприродним, хоча й сильним, але його сила спрямована на зло. І, крім того, дракон має бути переможеним, як це завжди буває у легендах...)

5. Медвин. (Майор Медвин є втіленням системи політв’язниць, енкаведист- ських катівень. Він постає людиною жорстокою, безсердечною, але добре усвідомлює, що Еригорій Многогрішний сильніший за нього морально. Медвин згадує історію допитів Многогрішного, коли той не тільки не зізнався в інкримінованих йому «злочинах», але й жодного разу не попросив пощади, не виявив слабкості. Медвин мав силу замордувати Еригорія до смерті фізичної, але не мав сили перемогти його морально.)

III. Автобіографічні мотиви. Значення роману. (Роман «Тигролови» має автобіографічні мотиви, які майстерно поєднуються із художнім вимислом. Роман має велике значення для розвитку української літератури: Іван Багряний започатковує новий жанровий різновид, створює яскраві образи, які не тільки мають високу художню цінність, але є реальними, узагальненими, проте життєвими. Крім того, роман «Тигролови» оповідає нам про суперечливий історичний час, про знущання системи над сильною особистістю і про складну, проте однозначну перемогу останньої.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.