Українська література — шкільні твори - 2022

Образи-символи в романі І. Багряного «Тигролови»

Всі публікації щодо:
Багряний Іван

Роль символів у творі. (Іван Багряний до виходу першого великого прозового твору «Тигролови» був відомий як поет-романтик. Його вірші наповнені обра- зами-символами, в прозових творах він теж використовує символи, які допомагають виразніше окреслити предмет, дати йому характерну оцінку.)

1. Символи роману «Тигролови».

1. Образ дракона. (Перший розділ роману «Тигролови» називається «Дракон». Це потяг, який везе на заслання на Далекий Схід в’язнів. Вилетів цей дракон не з китайських казок, не з гір Тибету — він знявся з центру країни мрій і чудес і летить через простори величезної країни, сіючи високо в небо іскри і сморід. Шістдесят коробок-вагонів нагадують шістдесят суглобів. Спереду велетенська голова — паротяг з двома прожекторами, що, мов очі двоокого циклопа, шукають дорогу, ззаду на тендері прожектор — довгий вогняний хвіст. Кожен вагон-суглоб ощирився, наїжачився гострими багнетами. Цей дракон не випустить зі свого зажерливого черева жодну свою жертву. Назвавши потяг драконом, І. Багряний досягає головного — цим образом він показує жорстокість тоталітарної машини, яка створює такі ешелони- дракони, що уособлюють приреченість народів СРСР на винищення.

2. Символічність назви «Тигролови». (Роман спочатку мав назву «Звіролови», яка точніше характеризувала весь твір. Звіролови — це ті, що заганяють людину, як звіра, в клітку і перевозять туди, де, як їм здається, вони будуть у безпеці. Звір у клітці може рикати, скреготіти зубами, але він не зможе дістати своїх мучителів. Страшно, коли люди полюють одне на одного, забуваючи про жалість, доброту, порядність.)

3. Символічність прізвищ героїв. (І. Багряний назвав свого героя не за якісь його гріхи. Гріх у Григорія був один — він дуже любив Україну. Прізвище Многогрішний носив предок Григорія — гетьман України, який відверто висловлювався проти політики Москви, проти її імперських зазіхань. Дем’яна Многогрішного піддали тортурам, засудили до страти, яку було замінено на довічне заслання. Через багато років його далекий нащадок повторив шлях гетьмана. Родина Сірків теж мала своє давнє коріння серед запорожців, які воювали, захищали Україну від ворогів, плавали за моря в далекі країни. Многогрішний, Сірки — це прізвища, що характеризують своїх носіїв і символізують незнищенність української нації.)

4. «Експрес» Владивосток — Москва. (Це був не просто потяг, а ціла республіка на колесах. Вагон говорив усіма діалектами української мови. Це була Україна «без стерна і без вітрил», що зірвалася з місця і поїхала по «стройках комунізму» в усі кінці СРСР.

Пасажирів цього потягу ніхто насильно не відправляв на Далекий Схід. Вони з власної волі покинули домівки. І ось зараз у цих вагонах говорять, шумлять, зриваються на спів українці з усіх областей. «Уся його Вітчизна ось так — на колесах позагеттю, розчавлена, розшматована, знеособлена, в корості, в бруді... розпачі!., голодна!., беззахисна!., безперспективна!..»)

III. Роман «Тигролови» — це протест проти порушення елементарних прав людини. (Держава, яка має такі потяги-дракони, не може поважати прав людини, захищати честь своїх громадян. Іван Багряний, романтик у душі і в творчості, в романі «Тигролови» не знайшов жодного доброго слова для визначення суті тоталітарного режиму. Це твір-звинувачення, твір-пересторога наступним поколінням українців бути пильними, щоб не котилися шляхом подібні потвори.)На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.